FAQ czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania :-)

 Moi Drodzy!
Dziękuję za zainteresowanie okazane mojej pracowni fotograficznej. Ponieważ często pytacie mnie o m.in. aspekty techniczne mojej pracy, postanowiłem stworzyć poniższe, krótkie F.A.Q. Mam nadzieję, że będzie pomocne. Jeżeli macie dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu.
1. W jakiej technice fotografujesz?
Fotografuję głównie w technice cyfrowej choć zdarza mi się, dodatkowo, wykonać kilka ujęć na kliszy (wyłącznie podczas zabawy lub pleneru) z wykorzystaniem lustrzanki mało lub średnioformatowej. Nie używam aparatu analogowego podczas fotografowania uroczystości zaślubin ani w innych “newralgicznych” momentach.
2. Czym fotografujesz?
Pracuję na profesjonalnych (pełnoklatkowych), reporterskich lustrzankach firmy Nikon oraz obiektywach stałoogniskowych. Takie połączenie gwarantuje maksymalną ilość wysokiej jakości ujęć co przekłada się na wiele zróżnicowanych kadrów, które z przyjemnością przekazuję później w Wasze ręce. Na każdy ślub oraz sesję zabieram co najmniej 2 aparaty (body) co jest gwarancją, że nawet sytuacja awaryjna nie zakłóci obsługi uroczystości.
3. Jak fotografujesz? Używasz lamp?
Wykorzystuję zarówno światło zastane jak i błyskowe. Posiadam na wyposażeniu szeroki wachlarz oświetlenia oraz różnych modyfikatorów, które w zależności od potrzeb używam dla zbudowania odpowiedniego nastroju na zdjęciach.
4. Jaki masz styl fotografowania?
Mój styl to mieszanka ujęć reporterskich, oraz artystycznych przy czym nie podchodzę do reportażu w sposób ortodoksyjny – zakładający absolutny brak ingerencji fotografa w wydarzenia. Z doświadczenia wiem, że osoby fotografowane często trzeba odrobinę “zachęcić” do współpracy, wówczas otrzymuję najbardziej naturalne ujęcia.
5. Jakie zdjęcia najczęściej trafiają do albumów?
Decyzję o wyborze zdjęć pozostawiam parze młodej – to w końcu ich pamiątka i zależy mi na ich pełnym zadowoleniu. Dokonuję wcześniej selekcji materiału wyłącznie pod kątem technicznej poprawności i różnorodności ujęć. Klienci otrzymują ode mnie zdjęcia w większości kolorowe choć jeżeli do danej sytuacji pasuje mi bardziej ujęcie czarno białe to również takie wykonam. Staram się nie wypaczać rzeczywistości dlatego obróbka to dla mnie sztuka umiaru, a zdjęcia mają być przede wszystkim przyjemne w odbiorze.
 
6. Czy otrzymujemy zdjęcia w formie cyfrowej?
Oczywiście. Przekazuję klientom wszystkie obrobione zdjęcia w możliwie wysokiej rozdzielczości zarchiwizowane na płycie DVD lub pendrive.
7. Jak długo czekamy na pierwsze zdjęcia?
Wiem, że każdy czeka na pierwsze ujęcia z wielką niecierpliwością. Dlatego też dokładam wszelkich starań aby obrobione zdjęcia z uroczystości i wesela trafiły do Was (za pośrednictwem galerii internetowej) w terminie 7 dni roboczych od dnia wykonania reportażu! Zdjęcia z pleneru to inna kwestia ponieważ zwykle odbywa się on w innym dniu. Termin oddania zdjęć jest ustalany indywidualnie.
8. Czy jest możliwość zamówienia albumów, fotoksiążek, odbitek?
Jak najbardziej, wszystkie szczegóły ustalam indywidualnie z parą młodą. Doskonale wiem jak różne mogą być oczekiwania w tej kwestii. Mam do dyspozycji szeroki wachlarz albumów od klasycznych po ekskluzywne wykonane z drewna.
9. Czy w dniu naszego ślubu przyjmuję jeszcze inne zlecenia?
Kategorycznie nie! Skupiam się wyłącznie na Waszym szczególnym dniu i angażuję się w jego obsługę w 100%.
10. Gdzie fotografuję? Czy podejmuję się zleceń za granicą?
Fotografuję na terenie całej Polski. Wszelkie szczegóły związane z dojazdami do miejsca uroczystości ustalimy podczas spotkania. Jestem również otwarty na zlecenia zagraniczne. Posiadam aktualny paszport.
 
11. Czy posiadasz zezwolenie na fotografowanie w miejscach kultu religijnego?
Oczywiście, jest to bardzo ważny dokument bez którego nie mógłbym wykonywać swojej pracy.
12. Czy poza fotografią ślubną wykonuję również inne rodzaje zleceń?
Wykonuję i to z wielką przyjemnością. Przygodę z fotografią zaczynałem od portretowania i ta tematyka jest mi szczególnie bliska. Szerzej można zapoznać się z ofertą na stronie internetowej, do czego serdecznie zapraszam.
13. Czy posiadam stały cennik?
Nie, ponieważ doskonale zdaję sobie sprawę z ogromnej różnorodności Waszych oczekiwań. Na stronie internetowej można zapoznać się z podstawowymi pakietami. Można również skomponować swój własny, wyceniany indywidualnie.
Pozdrawiam!