Instalacja, użytkowanie i konserwacja Fujitsu S7100 są łatwe i wygodne dzięki intuicyjnemu interfejsowi. Instrukcja dotycząca instalacji zawiera wszystkie instrukcje potrzebne do zainstalowania i skonfigurowania systemu. Instrukcje dotyczące użytkowania i konserwacji Fujitsu S7100 zawierają wszystkie informacje i instrukcje potrzebne do prawidłowego użytkowania i konserwacji systemu. Instrukcje te są dostępne w postaci drukowanej i elektronicznej. Instrukcje w formacie elektronicznym są dostępne w witrynie internetowej Fujitsu, a instrukcje w formacie drukowanym są dostarczane wraz z systemem. Instrukcje te zawierają również informacje dotyczące zabezpieczeń, jak również wszelkie informacje dotyczące aktualizacji i napraw systemu.
Ostatnia aktualizacja: Instrukcje dotyczące instalacji, użytkowania i konserwacji Fujitsu S7100
Poznaj swoje urządzenie dzięki instrukcjom obsługi.
Jeśli zapomniałeś gdzie położyłeś instrukcję dołączoną do swojego urządzenia, masz pomoc pod ręką. Wystarczy wprowadzić E-numer (numer typu modelu) swojego urządzenia, a my przeniesiemy Cię do dostępnych publikacji.
więcej
Dzięki rejestracji swoich urządzeń w MyBosch możesz uzyskać dostęp do Asystenta Serwisowego marki Bosch.
Jeśli Twój produkt jest już zarejestrowany w MyBosch, po prostu zaloguj się i wybierz produkt o który Ci chodzi, aby otrzymać wybrane dla Ciebie informacje i pomoc Asystenta Serwisowego marki Bosch – wszystko czego potrzebujesz i nic ponad to.
Masz kłopot ze znalezieniem tabliczki znamionowej i E-numeru (E-nr) urządzenia? Wejdź na poniższy link i wyszukaj tabliczkę znamionową.
Zaloguj się do istniejącego konta
ILUSTRACJA: Instrukcja_intro
Clement127, licencja: CC BY-NC-ND 2. 0
W życiu codziennym bardzo często spotykamy się z tekstami użytkowymi. Jednym z nich jest instrukcja, która spokrewniona jest z takimi gatunkami, jak wskazówka, zalecenie, polecenie. Wszystkie te formy mają w bardzo prosty i jednoznaczny sposób opisać zasady postępowania i działania w konkretnych sytuacjach. Nie zawsze instrukcje są łatwe w odbiorze – są jednak bardzo przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy coś sprawnie wykonać lub załatwić.
Instrukcja to gatunek, w którym najważniejszy jest odbiorca. To także tekst użytkowy. Trzeba w nim w prostych słowach komunikować, kto i jak ma postępować, jak należy coś właściwie używać. Bardzo ważna w instrukcji jest zwięzła, ale przemyślana kompozycja. Jak więc pisać instrukcję?
1) Po pierwsze, wyróżniamy dwie odmiany:
instrukcja obsługi, użytkowania, np. jakiegoś przedmiotu, urządzenia;
instrukcja działania, czynności, np. szybkiego, doraźnego postępowania w sprawach zagrażających naszemu bezpieczeństwu („instrukcja przeciwpożarowa”), a także dłuższego działania, złożonego nawet z wieloetapowych czynności („instrukcja wypełniania dokumentu”).
2) Po drugie, ważne jest, by treść instrukcji była ułożona chronologicznie (czyli każda opisana czynność powinna poprzedzać następną). Trzeba przede wszystkim przewidzieć, jak będzie odczytywał instrukcję odbiorca i co zrobi (to warunek, który musi być spełniony nawet przy redagowaniu takich gatunków spokrewnionych z instrukcją, jak „przepis kulinarny”).
Jakich form używać?
Czasowników w 2. osobie trybu rozkazującego („przygotuj”, „przejdź”, „zamień”, „użyj”).
Zwrotów komunikujących, że coś jest ‘dozwolone – zakazane’ („uważaj”, „pamiętaj”, „nie rób czegoś”) – są one ważne w opisie urządzeń, np. elektronicznych. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
Zwrotów, które mówią o kolejnych etapach czynności (np. „najpierw”, „następnie”, „potem”, „teraz”, „zaraz po tym”) – warto je skojarzyć ze stylistyką przepisu kulinarnego.
Przed napisaniem instrukcji należy przemyśleć jej etapy – powinny być one graficznie wyróżnione. Coraz częściej pojawiają się instrukcje, w których słowom towarzyszą obrazki, np. instrukcje sprawnej ewakuacji w środkach transportu. Każdy, kto kiedykolwiek leciał samolotem, mógł (i musiał! ) przed startem wysłuchać takiej instrukcji.
Poniższa tabela przedstawia ogólny wzór instrukcji.
INSTRUKCJA |
PRZED UŻYCIEM |
OPIS |
PRZYGOTOWANIE |
OBSŁUGA Krok 1 |
KONSERWACJA |
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA |
ILUSTRACJA: Biblioteka
www. com, fotografia barwna, domena publiczna
Instrukcje spotykane są również w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Przykładem jest poniższa instrukcja, opisująca, jak zamawiać i wypożyczyć książki w bibliotece, której zbiory są skatalogowane w systemie komputerowym.
INSTRUKCJA ZAMAWIANIA I WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ | Nagłówek |
I. KONTO CZYTELNIKA | Nagłówek do części I |
I. Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wyłącznie czytelnicy, którzy mają konto elektroniczne i kartę czytelnika. | Szczegółowe zasady postępowania – wyliczenie |
II. WYSZUKIWANIE I ZAMAWIANIE KSIĄŻEK W KATALOGU | Nagłówek do części II |
I. Aby znaleźć odpowiednią książkę lub odpowiednie czasopismo, skorzystaj z katalogu bibliotecznego. | Szczegółowe zasady do części II |
III. WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK | Nagłówek do części III |
I. Możesz wypożyczyć nie więcej niż 4 książki na 3 tygodnie. Możesz wypożyczyć książki tylko wtedy, gdy oddasz wcześniej wypożyczone. Czytelnicy wybierają książki i zgłaszają je bibliotekarzowi. Bibliotekarz wprowadza dane do komputera. Następnie można książkę wypożyczyć. | Szczegółowe zasady do części III |
IV. DODATKOWE WSKAZÓWKI I. Biblioteka nie wypożycza: czasopism, wydawnictw encyklopedycznych i słownikowych. Można z nich korzystać jedynie w czytelni. Książki należy oddać w terminie. Z wypożyczalni mogą korzystać czytelnicy, którzy w terminie oddali wcześniej wypożyczone wydawnictwa. | Nagłówek do części IV – dodatkowe UWAGI, OSTRZEŻENIA, ZASADY itp. |
Ćwiczenie 1
Wybierzcie jedną osobę, która będzie robiła figurki przestrzenne z papieru (np. modele samolotu, statku lub czapki malarskiej). Obserwując jej czynności, wpiszcie je do tabeli z zeszycie lub na planszy. Na koniec w grupie zredagujcie instrukcję. Przedstawcie ją innej grupie. Jeśli instrukcja została dobrze przygotowana, reprezentanci drugiej grupy na pewno nie będą mieli trudności w zrobieniu tej samej figurki.
Ćwiczenie 2
Skorzystaj z poniższego szablonu gatunkowego i przygotuj własną instrukcję. Może to być np. instrukcja zatytułowana: Jak opowiedzieć śmieszny dowcip?
Co to będzie? | Opis zadania |
Dla kogo? | Obraz odbiorcy |
Co trzeba przygotować? | Wyliczenie potrzebnych rzeczy |
Jak to zrobić? | Wyliczenie kolejnych czynności/etapów postępowania |
Na co uważać? | Ostrzeżenia |
Ćwiczenie 3
W instrukcjach ważny jest precyzyjny opis. Istotne jest również, aby język, którym jest napisana był czytelny i zrozumiały. Spróbuj więc przeredagować poniższe instrukcje według podanego wzoru. Zamień formy na prostsze – typowe dla instrukcji.
Wzór: Przed przejściem przez ulicę należy zwrócić uwagę, czy z prawej lub z lewej strony nie nadjeżdża samochód. → Zanim przejdziesz przez ulicę…
1) Można przejść przez ulicę wyłącznie wtedy, gdy zapali się zielone światło. Przechodzenie na czerwonym świetle jest niedozwolone.
2) W razie zauważenia niebezpiecznej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić straż miejską.
3) Każdy, kto dostrzeże wypadek, powinien jak najszybciej powiadomić o tym policję. Należy wybrać numer 112 i przekazać informację o wypadku.
4) Wypożyczanie książek w naszej bibliotece nie nastręcza trudności.
5) Przed wypożyczeniem kolejnych książek należy oddać poprzednie.
6) W razie nieoddania książek w terminie nie będzie można wypożyczyć kolejnych.
Źródło: Contentplus. pl sp. z o. o., licencja: CC BY 3.
Oceniony 5. 00 na 5 na podstawie 1 oceny klienta
(1 opinia klienta)
48, 00zł – 87, 00zł
Instrukcja-kurs podstaw obsługi komputera (także laptopa) z Windows 10. Dla „dinozaurów” – czyli początkujących, seniorów – wszystkich tych, którzy czują, że jeśli chodzi o technologię, to nie nadążają za młodymi. Rozłóż książkę na biurku (umożliwia to spiralkowa oprawa) i mając obie ręce wolne, wykonuj na swoim sprzęcie instrukcje krok po kroku wg strzałek na rysunkach w podręczniku.
192 strony B5 (23, 5×16, 5 cm), Po polsku! Duża czcionka! Data ostatniego dodruku z uaktualnioną treścią: 3 luty, 2023
- Opis
- Dodatkowe informacje
- Opinie (1)
Opis
Ta książka to właśnie ta instrukcja obsługi, której szukałeś w pudełku z komputerem bądź laptopem i … nie znalazłeś. Jest to jednocześnie książkowy kurs dla początkujących. Możesz się uczyć wtedy, kiedy ci to odpowiada, w tempie dostosowanym do swoich możliwości.
Nieważne, jakiej firmy jest Twój nowy komputer. Jeśli pracuje pod kontrolą Windows 10, to jego obsługa będzie taka sama niezależnie od producenta sprzętu. (Jeśli masz Windows 11, to kliknij Obsługa komputera i laptopa z Windows 11. )
Poprzednie wydania tego poradnika ukazały się pod tytułami:: „Obsługa laptopa i komputera stacjonarnego z Windows 10” oraz „Komputer i laptop z Windows 10”.
Zakładamy, że masz, najlepiej nieskrępowany, dostęp do komputera. Samouczek ten nie jest książką do poduszki! Ćwiczenia tego kursu musisz przerobić osobiście „na komputerze”. Nauczenie się pracy z komputerem „na sucho” jest tak samo realne jak nauczenie się prowadzenia samochodu jedynie za pomocą książki, albo pływania bez wchodzenia do wody. W wykonywaniu ćwiczeń pomagają ilustracje. Możesz porównać wygląd ekranu Twojego komputera z ilustracją w książce. Wyraźny wskaźnik pokazuje miejsce na ekranie związane z czynnością oznaczoną kolejnym numerem.
Kurs może służyć do nauki obsługi wszystkich dostępnych na rynku polskim wydań Windows 10: Home, Pro, Enterprise i Education. W zakresie omawianym w tym samouczku różnią się one w bardzo niewielkim stopniu. Książka dotyczy obsługi tradycyjnych komputerów sterowanych za pomocą myszki i klawiatury. Urządzenia z ekranem dotykowym obsługuje się nieco inaczej.
Dla osób, które już trochę pewniej czują się przed komputerem, mamy także pozycję trochę bardziej zaawansowaną: „Windows 10. Instrukcja obsługi”
Spis treści książki „Obsługa komputera …. ” wraz z przykładami niektórych stron
Wstęp 7
Założenia tego samouczka 7
Filmiki 10
Windows 10 jako system operacyjny 10
Komputery z systemem Windows 12
Nie bój się komputera!!! 13
Lekcja 1. Miłe złego początki 17
Włączanie komputera 17
Nie bój się myszy 22
Menu startowe i pulpit Windows 10 27
Pulpit Windows 28
Ikony na pulpicie 29
Pasek zadań 29
Zamykanie Windows 10 i wyłączanie komputera 34
Lekcja 2. Windows to okna 37
Przewijanie (pasek przewijania) 38
Uruchamianie programów 40
Okno programu 42
Inny sposób uruchomienia programu 48
Modyfikacja Menu start 50
Przesuwanie obiektów 54
Zmiana rozmiarów obiektów 55
Otwieranie folderów – podwójne kliknięcie 56
Praca na kilku oknach 58
Tradycyjne menu okna 60
Kliknięcie prawym przyciskiem myszy wywołuje menu podręczne 61
Okienko dialogowe 62
Obszary 63
Pola 64
Pola z listą wyboru. 64
Pola do wpisywania wartości 65
Pola radiowe 65
Przyciski OK i Anuluj 66
Karty 67
Inne rodzaje pól 68
Pola wyboru 68
Pola do wpisywania wartości z listą wyboru 69
Lekcja 3. Piszemy tekst: klawiatura, zapisywanie pliku, drukowanie 71
Notatnik jako przykład edytora tekstu 72
Korzystanie z klawiatury 74
Klawiatura a menu 76
Polskie litery 78
Zapisujemy dokument na dysku 80
Ponowne otwarcie dokumentu 82
Modyfikacja otwartego dokumentu i zapisywanie zmian 84
Drukujemy 85
Lekcja 4. O plikach i folderach w Windows 10 87
Gdzie zapisaliśmy plik tekst 88
Eksplorator plików 90
Wędrówka po drzewie folderów 92
Nazwy plików i folderów oraz ich rozmiar 94
Pojemność dysku 96
Rozszerzenia nazw plików 97
Tworzymy nowy folder 98
Przenosimy plik 100
Otwarcie dokumentu z jego nowej lokalizacji 102
Inny sposób otwarcia dokumentu 103
Kopia pliku na pendrive’ie 104
Wyrzucamy dokument do kosza 106
Lekcja 5. Komputer to więcej niż maszyna do pisania 109
Wstążka – inny sposób wydawania poleceń 110
Przycisk Plik 112
Pasek szybkiego dostępu 114
Wydawanie poleceń za pomocą klawiatury – „gorące klawisze” 115
Piszemy list 116
Zapisywanie na dysku 120
Pisanie dłuższego tekstu 122
Klawisz Enter 122
Akapit 122
Znaki interpunkcyjne 123
Zaznaczanie fragmentu tekstu 124
Schowek 126
Przenoszenie przez Schowek 127
Cofanie 128
Kopiowanie przez Schowek 129
Czcionka 130
Kończymy list 132
Lekcja 6. Internet z Windows 10 133
Czy Twój komputer jest połączony z Internetem? 134
Podróże po stronach WWW 136
Przechodzenie do strony o znanym adresie 138
Hiperłącza 139
Przyciski Wstecz, Dalej … 140
… i Odśwież 141
Karty 142
Szukanie informacji, gdy nie znamy adresu 144
Wyszukiwanie z Google w Edge’u 146
Powiększanie obrazu, przycisk Ustawienia 147
Autouzupełnianie 148
Ulubione / Zakładki 149
Historia 152
Dodatki: Co dalej? 153
Magiczny klawisz F1 153
Ustawienia 154
Aktualizacja Windows 156
Praca „na komputerze” to praca przy wykorzystaniu różnych programów komputerowych 158
Programy dla różnych systemów operacyjnych 158
Wersje programów 159
Wymagania systemowe programu 160
Pozyskiwanie i instalacja programów 164
Płytka CD-ROM/DVD 164
Instalacja programów z dysku CD 166
Instalacja programów z Internetu – np. Chrome 168
Sklep (Microsoft Store) 170
Deinstalacja programów 172
Polskie litery i inne języki 174
Bieżące przełączanie języków 176
Kopiowanie na płytkę CD i DVD 177
Kopiowanie zdjęcia z telefonu na komputer 180
Oszczędzanie energii 182
Filmy z Internetu 184
Nie panikuj! 188
Czarny ekran 188
Na ekranie dzieją się rzeczy nie związane z tym co robiłeś (wygaszacz ekranu) 189
Komputer się „zawiesił” 189
Komputer podejrzanie wolno chodzi 190
Więcej o Windows 10: 191
Ta książka jest dla Ciebie jeśli: 192
- Jesteś dinozaurem i chcesz się nauczyć obsługi komputera. Wiek? 10-110 lat. W gruncie rzeczy nie chodzi o to, ile masz lat, ale że czujesz, że nie nadążasz za młodymi jeśli chodzi o nowinki techniczne.
- Masz komputer (stacjonarny lub laptop) z Windows 10.
Jeśli masz inną wersję Windows, to polecamy inne kursy dla dinozaurów wg klucza: „Obsługa komputera z Windows i tu nazwa wersji”.
Dodatkowe informacje
Waga | brak |
---|---|
Czy z dodatkiem rozszerzającym materiał? | Nie (bez dodatku), Tak (z dodatkiem) |