Najpierw przeczytaj to. Ge Uvb36

Najpierw przeczytaj to jest zabawna i zachęcająca gra, która ma pomóc graczom w uczeniu się i rozwijaniu umiejętności czytania. Gra polega na tym, że gracz musi przeczytać wybrane fragmenty tekstu, a następnie odpowiedzieć na pytania dotyczące treści. Najpierw przeczytaj to jest doskonałym narzędziem do nauki czytania, ponieważ zachęca graczy do zastanowienia się nad treścią tekstu i uważnego czytania. Gra jest łatwa w obsłudze i może być używana przez wszystkich, bez względu na poziom czytelniczy. Najpierw przeczytaj to jest doskonałą grą, która pomaga graczom w zdobywaniu umiejętności czytania i interpretacji tekstu.

Ostatnia aktualizacja: Najpierw przeczytaj to. Ge Uvb36

Dodany: 04. 01. 2017 08:21|


Codziennie do firm wydających książki, szczególnie tych największych, trafia po kilka propozycji wydawniczych bardzo różnej jakości. Wiele jest pozycji słabych lub średnich, są jednak także wartościowe, interesujące, spośród których czasem coś trafia do publikacji. Książki, których wydawcy nie zdecydowali się drukować (a jest ich oczywiście zdecydowana większość), pozostają – nieczytane – w szufladach, a raczej w komputerach ich autorów. A szkoda, bo jest wśród nich zapewne wiele pozycji wartościowych, a nawet, być może, wybitnych.

Inna kategoria książek, które praktycznie nie funkcjonują w dzisiejszym czytelniczym obiegu, to te wydane 10, 20, 30 lat temu. Bieżąca oferta księgarni stacjonarnych czy internetowych zdominowana jest przez nowości, rzeczy napisane w ciągu kilku ostatnich lat. To naturalne zjawisko powoduje jednak, że dawniej wydane książki w większości przypadków nie są w ogóle dostępne. Kolejne pokolenia czytelników, jeśli nie zainteresują się biblioteczką swoich rodziców lub dziadków, nie wiedzą nawet o ich istnieniu. Liczba tych wydanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu książek jest ogromna, o wiele większa niż dostępna w księgarniach bieżąca produkcja.

Szansą na dotarcie do szerokiego grona czytelników dla tych odrzuconych przez wydawców lub dawniej wydanych pozycji jest nowo powstały serwis internetowy NajpierwPrzeczytaj. pl, który pojawił się w sieci na początku grudnia 2016. Każdy może z niego bezpłatnie pobierać e-booki, z których większość jest dostępna we wszystkich najpopularniejszych formatach, czyli PDF, EPUB i MOBI.

Dostępne w serwisie NajpierwPrzeczytaj. pl e-booki są w nim umieszczane przez ich autorów lub, w przypadku, gdy autor już nie żyje, przez ich spadkobierców. Serwis nie pobiera od nich żadnych opłat. Przeciwnie, wbudowano w nim mechanizmy, które umożliwiają czytelnikom przekazywanie autorom lub ich spadkobiercom dowolnych kwot pieniędzy tytułem darowizny. I właśnie do tego nawiązuje nazwa serwisu. Czytelnicy mogą także oceniać udostępniane w serwisie e-booki oraz publikować w nim ich recenzje. Informacja, jak to zrobić (w formie odpowiednich linków) nie tylko znajduje się na stronach internetowych serwisu poświęconych poszczególnym e-bookom, ale także jest dołączana do każdego pobranego pliku z e-bookiem.

Pobrane z NajpierwPrzeczytaj. pl e-booki można przekazywać dalej. Jest to nie tylko dozwolone, ale nawet polecane. Dzięki temu czytelnictwo interesujących pozycji będzie systematycznie rosło, bo przecież tylko książki, które się nam spodobały przekazujemy innym z odpowiednią rekomendacją.

NajpierwPrzeczytaj. pl to szansa dla odrzuconych albo trochę już zapomnianych książek. Jego twórca, Jacek Chołoniewski, apeluje do wszystkich autorów lub ich spadkobierców o udostępnianie tych książek szerokiej publiczności poprzez umieszczanie ich na NajpierwPrzeczytaj. pl. Na publikację zdecydowali się już m. in. Zbigniew Kruszyński, Joanna Szczepkowska, Jacek Pałka, Jaś Kapela, Jacek Santorski, Tomasz Hipsz i Barbara Faron. 

*

Źródło: Jacek Chołoniewski

Grafika: oficjalne logo serwisu

 • Najlepsze książki
 • TOP zapowiedziNagrodzone recenzje

Biblionetka potrzebuje opiekunów

Recenzje

Użytkownicy polecają:

Dodany: 18. 2023 13:59

Autor: Que_Sabe

Tej jesieni pojawiła się biała wrona

Do twórczości Marlen Haushofer mam stosunek skrajnie nieobiektywny. W książkach austriackiej pisarki odnajduję własne emocje, własną wrażliwość i włas (... )

Zobacz więcej

Zobacz wszystkie »

Dodany: 12. 2023 00:04

Autor: idiom1983

O tym, jak peerelowski Werter żył szybko, kochał mocno, ale bynajmniej młodo nie umarł...

Typ recenzji: oficjalna PWNRecenzent: idiom1983 (Krzysztof Gromadzki)Dokładnie sześćset lat temu, w 1423 roku, osiadły we Florencji malarz Gent (... aspx? id=1248115">Zobacz więcej

Dodany: 17. 11. 2022 17:08

Autor: dot59

Czy to język - i czyj - okazał się winien?

Całkiem nierzadko zdarza mi się żywić ponadprzeciętny opór przed czytaniem konkretnej książki, nawet lubianego autora. Bo, na przykład, wiem, że posłu (... aspx? id=1244799">Zobacz więcej

Dodany: 14. 2022 22:48

Nie chciał być celebrytą

Nie czytałam wszystkich dzieł Steinbecka i niektórych prawdopodobnie nie przeczytam nigdy, bo na przykład „Złota czara” należy do gatunku, który mnie (... aspx? id=1244677">Zobacz więcej

Dodany: 06. 09. 2022 12:55

Nie-ludzie też zasługują na godne życie

Kiedy byłam mała, w telewizji nie można było jeszcze oglądać rewelacyjnych filmów przyrodniczych Sir Davida Attenborough i innych podobnych twórców; e (... aspx? id=1240612">Zobacz więcej

PoprzedniNastępny

Za chwilę będziesz mógł sprawdzić jak bardzo jesteś inteligentny. To nie jest test Mensy, ale też daje miarodajne wyniki. Na wykonanie tego zadania masz tylko jedną minutę. Potrzebujesz kartkę i długopis. Nie czytaj dalej, zanim ich nie przygotujesz. Jesteś gotów? Masz? Szybko do roboty!

1. Przeczytaj wszystkie polecenia zanim coś zrobisz.
2. Napisz swoje nazwisko w prawym górnym rogu kartki.
3. Otocz kółkiem "nazwisko" w punkcie drugim.
4. Narysuj pięć małych kwadratów w lewym górnym rogu tej kartki.
5. W każdy wpisz "X"
6. Otocz kółkiem każdy kwadrat
7. Podpisz się pod tytułem tej strony.
8. Po tytule napisz: Tak, Tak, Tak.
9. Otocz kółkiem zadanie siódme.
10. Napisz "Y" w lewym dolnym rogu tej kartki.
11. Otocz trójkątem "Y", które napisałeś.

12. Na odwrocie strony pomnóż liczbę 703 przez 66.
13. Zakreśl prostokątem słowo "kartka" w zadaniu czwartym.
14. Kiedy dojdziesz w tekście do tego punktu głośno powiedz swoje imię.
15. Jeśli myślisz, że do tego momentu wykonałeś dokładnie wszystkie polecenia krzyknij: WYKONAŁEM.
16. Na odwrocie kartki dodaj liczby 8950 i 9805.
17. Wynik dodawania otocz kółkiem, a następnie zakreśl kółko kwadratem.
18. Normalnym głosem dolicz od 10 do 1.
19. Na górze strony zrób trzy małe dziurki.
20. Jeśli jesteś pierwszą osobą, która doszła tak daleko, krzyknij: JESTEM NAJLEPSZY W WYPEŁNIANIU POLECEŃ.
21. Podkreśl wszystkie liczby parzyste znajdujące się na tej kartce.
22. Powiedz głośno: PRAWIE SKOŃCZYŁEM WYPEŁNIANIE POLECEŃ.
23. Teraz gdy skończyłeś dokładnie czytać, wykonaj polecenie drugie i czekaj na innych.

I jak?

Prawdopodobnie jak większość ludzi zrobiłeś zupełnie niepotrzebnie wiele głupich rzeczy, zanim nie dotarłeś do sedna. Bywa. Nikt tego nie wykorzysta przeciwko tobie, za to teraz ty możesz odreagować stres - wydrukuj sobie to na kilku kartkach i sprawdź twoich znajomych... to ci poprawi humor.

Wskazówki do arkusza 1

Zadanie 1

Zacznij od przeczytania pytań, dopiero potem przeczytaj tekst. Będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas czytania.

Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz we fragmencie przytoczonym w arkuszu!

Jeżeli nie wiesz od razu, czy zdanie jest prawdziwe, czy nie, przeczytaj jeszcze raz fragment, szukając informacji, które ci pomogą.

Zadanie 2

Zwróć uwagę na podkreślenie w poleceniu! Takie podkreślenia pomagają wskazać, o co konkretnie jest pytanie. Bądź czujny! W tym przypadku chodzi o uczucia, których bohater NIE odczuwał.

Jeśli masz problemy – wróć do tekstu.

Zadanie 3

W tym zadaniu potrzebna ci będzie znajomość całej lektury, nie tylko fragmentu z arkusza.

Spokojnie przypomnij sobie jej treść.

Zwróć uwagę na pojęcia, które pojawiają się w zadaniu. W nich kryją się wskazówki do rozwiązania:

 • punkt kulminacyjny – to najważniejsze wydarzenie w toku akcji utworu,
 • wątek – to seria powiązanych zależnościami przyczynowo-skutkowymi wydarzeń, dotyczących jednego bohatera (motywu, przedmiotu itp. ).

Zadanie 4

Jeżeli nie jesteś pewien odpowiedzi, zastanów się nad znaczeniem pojęć, które masz do wyboru, i spróbuj wyeliminować te, które nie pasują. To na pewno „tytuł” i „porównanie”. Zostaje „metafora”, czyli przenośnia, i „cytat” – ta odpowiedź najbardziej pasuje, bo przytoczone słowa są w cudzysłowie, a tak zapisuje się cytaty.

Jest też inna metoda – dla dobrze znających Latarnika i wiedzących, że Skawiński otrzymał w paczce Pana Tadeusza. Jakie słowa czytał Skawiński, otworzywszy książkę na pierwszej stronie?

Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem (…).

Wystarczy zapamiętać tyle i wszystko stanie się jasne. Słowa w tekście Latarnika to niedosłowny cytat z Pana Tadeusza.

Zadanie 5

Słowo przebudzenie znajduje się w pierwszym akapicie przytoczonego fragmentu. Wróć do niego – tam nie ma wyjaśnienia, czyli zapewne dalsza część tekstu wyjaśnia, o co chodzi. O czym jest ten tekst? Wybierz najbardziej pasującą odpowiedź.

Zadanie 6

W tym zadaniu masz odwołać się do całej lektury, nie tylko do fragmentu z arkusza.

6. 1. Najpierw przypomnij sobie, co to jest argument. To dowód potwierdzający słuszność tezy, czyli jakiegoś stwierdzenia. Musisz więc w oparciu o akcję noweli przytoczyć dowód, że Skawiński był patriotą. Uważaj! – nie przytaczaj wydarzeń opisanych we fragmencie z arkusza.

6. 2. Jeżeli nie wiesz lub nie pamiętasz, jaką książkę otrzymał Skawiński, możesz cofnąć się do tekstu i poszukać w nim wskazówek. Nie znajdziesz tytułu utworu, ale dowiesz się, że książkę napisał wielki polski poeta piszący w latach 30. XIX w., że ten poeta był znany w Paryżu (a to miejsce Wielkiej Emigracji, czyli zapewne sam był emigrantem i mieszkał we Francji). Znajdziesz też cytaty z tej książki. Spróbuj sobie przypomnieć, gdzie czytałeś o Tej, co Jasnej broni Częstochowy oraz o polach malowanych zbożem rozmaitym. Poeta to Adam Mickiewicz, a utwór – Pan Tadeusz.

Wyjaśnienia, dlaczego ta lektura obudziła w Skawińskim uczucia patriotyczne, poszukaj w przytoczonym fragmencie i krótko opisz.

Zadanie 7

Cofnij się do przytoczonego fragmentu, znajdź zdanie zawarte w poleceniu zadania i zastanów się, jaką sytuację opisuje i o co w nim chodzi. Czy faktycznie Skawiński był w swojej wsi, czy może to metafora (inaczej przenośnia)?

Zadanie 8

Zwróć uwagę na podkreślenie w poleceniu! Szukaj zdania z błędem.

Najpierw przeczytaj zdania i wyeliminuj te, które na pewno są poprawne. Sprawdź, czy gdzieś nie brakuje przecinka lub kropki albo nie ma ich za dużo – to będzie to zdanie!

Zadanie 9

Zastanów się, na jaką literę wymienia się „ż” w wyrazie drżenie. Np. drżeniedrgać, czyli na „g”.

Teraz sprawdź, który z wyrazów wymienionych w zadaniu ma wyraz pokrewny, w którym zachodzi taka sama wymiana:

bagaż – tu mamy „ż” niewymienne;

mężny – wymienia się na „s” (męstwo);

kożuch – również „ż” niewymienne;

książka – wymienia się na „g”, bo księga. Pasuje.

Zadanie 10

Zwróć uwagę na podkreślony wyraz w zdaniu – do niego odnoszą się pytania. Musisz wybrać prawidłowy wariant spośród dwóch odpowiedzi.

Uważnie czytaj pary wyrazów do wyboru! Czasem są podchwytliwe i gdzieś tkwi „haczyk”. Na przykład tutaj: słowo rodzinny sugeruje pokrewieństwo, ale z kontekstu wynika, że chodzi o rzeki. Rzeki nie mogą być spokrewnione z człowiekiem! Czyli musi chodzić o drugi wyraz.

Zadanie 11

11. Musisz wskazać spójnik o samym znaczeniu, który nie zmieni sensu zdania.

Spójnik to część mowy, która łączy dwa zdania, równoważniki zdań lub wypowiedzenia w zdanie złożone, np. : i, ale, lecz, a, więc, ponieważ itp.

11. Przeczytaj uważnie zdanie i zastanów się, o jakich emocjach Skawińskiego mówi.

Zadanie 12

Należy napisać zaproszenie. Przypomnij sobie, co musi być koniecznie zawarte w zaproszeniu, aby było ono poprawne. Musisz napisać:

zaprasza kto? → kogo? → na co? → dokąd? → kiedy?

i ewentualnie podać dodatkowe informacje. W przypadku tego zadania dwie, które zachęcą czytającego ogłoszenie do przyjścia, czyli → co ciekawego jest przewidziane w programie?

Chcesz dowiedzieć się więcej,
jak napisać zaproszenie?

Polecamy:

Zadanie 13

Zacznij od przeczytania pytań, dopiero potem przeczytaj tekst publicystyczny.

Trzeba streścić tekst, czyli wyłapać najważniejsze myśli zgodnie ze zdaniami, które masz dokończyć. Jeżeli w pierwszej chwili nie wiesz, wróć do tekstu i przeczytaj jeszcze raz.

Zadanie 14

Jeżeli nie pamiętasz, co na ten temat czytałeś w tekście, spokojnie poszukaj w nim informacji. Na pewno tam są.

Zadanie 15

W tabelce są oznaczone trzy akapity, a pytań jest pięć, czyli na dwa z nich nie znajdziesz odpowiedzi we wskazanych akapitach. Dlatego nie przerażaj się tym! Interesują cię tylko trzy akapity tekstu – 1, 3, 5. Nie czytaj kolejny raz całego tekstu – tylko te akapity.

Zadanie 16

Zwróć uwagę na podkreślony w zdaniu wyraz – do niego odnosi się polecenie.

W tym zadaniu musisz umieć dokonać rozbioru zdania i wskazać, jaką częścią zdania są poszczególne wyrazy.

Jeżeli masz problem z takim zadaniem, spróbuj najpierw wyeliminować odpowiedzi, które na pewno nie pasują. Orzeczenie nie pasuje, bo musi być czasownikiem, a zwój to rzeczownik. Przydawka też raczej nie, bo najczęściej jest nią przymiotnik. Dopełnienie byłoby rzeczownikiem, ale nie w mianowniku.

Zadanie 17

Jeśli nie pamiętasz, przeczytaj jeszcze raz trzeci akapit tekstu, wskazany w poleceniu. Na pewno jest tam odpowiedź. Nie czytaj całego tekstu.

Zadanie 18

Zdania odnoszą się do tekstu. Jeśli nie pamiętasz, przeczytaj go jeszcze raz. Może pamiętasz, w którym miejscu była o tym mowa? Przeczytaj tylko ten fragment, a dopiero jeśli się nie uda, szukaj dalej.

Zadanie 19

Zwróć uwagę na podkreślenie – to ważna wskazówka!

Masz wskazać informację, której NIE MA w tekście.

Najpierw przeczytaj wszystkie zdania do wyboru, może od razu będziesz wiedzieć, o czym nie czytałeś. Jeśli nie, wróć do tekstu i szukaj po kolei każdej informacji ze zdań.

Zadanie 20

Pamiętaj, że w takich zadaniach możesz przyjąć stanowisko „za” lub „przeciw” – ważne, by napisać dwa argumenty, dlaczego. Łatwiej będzie ci je znaleźć, jeżeli w miarę możliwości napiszesz to, co naprawdę myślisz. Jeśli wolisz czytać e-booki, nie broń na siłę papierowych książek.

Zadanie 21

Rozwiązując zadania oparte o grafikę, zacznij od dokładnego przyjrzenia się jej. Co przedstawia? Jakie są jej elementy? Z czym ci się kojarzą? Jaki mają związek z utworem, którego dotyczy grafika?

Zadanie 22

To jest ważna część arkusza – można za to zadanie dostać aż 20 punktów!

JAK LICZYĆ SŁOWA?

Musisz napisać co najmniej 200 słów.

Co jest słowem? Każdy wyraz, w tym spójnik, zaimek, przyimek. Zatem także: i, do, dla, przez, o, ale.

Cytaty wliczają się do limitu słów – ale muszą być sensownie użyte, popierać argumentację, więc nie cytuj utworów, jeśli nawet je pamiętasz, żeby „nabić licznik”. To ryzykowna strategia.

Zerknij do kluczy odpowiedzi, np. na str. 126–127 i dalej – w przykładowych wypracowaniach zaznaczyliśmy kolorem 200 słów. Jak widzisz, to naprawdę mało! Nie jest trudno tyle napisać.

Zwróć uwagę na podkreślenia w tematach wypracowań – zwracają uwagę na formę wypracowania, jakie masz napisać.

Opowiadanie – to luźna forma, w której możesz puścić wodze fantazji, planując jego akcję. Umieść elementy opisu oraz dialogi. Wpleć nawiązania do lektury, z którą opowiadanie jest związane – jeśli o tym zapomnisz, twoja praca będzie nie na temat i możesz nie dostać za nią punktów.

Rozprawka – to forma o ściśle określonym kształcie, jeśli go dobrze poznasz – ta forma wypowiedzi okaże się bardzo prosta. Musisz ustosunkować się do stwierdzenia zawartego w temacie i podać argumenty popierające twoje zdanie. Pamiętaj o oparciu przynajmniej jednego z nich na lekturze wymienionej w temacie wypracowania. Twój argument musi być konkretny, nie ogólnikowy, bo musisz udowodnić, że znasz tę lekturę!

Chcesz dowiedzieć się więcej
o pisaniu opowiadań i rozprawek?

Polecamy:

JAK SAMEMU WYBRAĆ LEKTURĘ?

W temacie wypracowania czasem jest wskazane, z jaką lekturą ma się wiązać, czasem musisz wybrać samodzielnie, a czasem mowa o dwóch lekturach – jednej narzuconej tematem, drugiej dowolnej. Jak wybrać samemu?

 • „Dowolna lektura” nie oznacza koniecznie książki spoza listy lektur! Bez obaw sięgaj po lektury szkolne, powinieneś znać je najlepiej.
 • Jeżeli dużo czytasz i znasz inną książkę, która pasuje do tematu, możesz o niej napisać. Pamiętaj jednak, że egzaminator może nie znać tej książki, więc będzie oceniał trafność wyboru i sposób wykorzystania tej książki w związku z tematem tylko na podstawie tego, co napiszesz. Sam fakt wyboru lektury spoza listy lektur nie daje ci dodatkowych punktów, więc jeśli nie jesteś pewien, nie rób tego na siłę!
 • Aby wybrać właściwą lekturę z listy lektur, zastanów się najpierw, z jakim motywem związany jest temat wypracowania. Najlepiej określ go jednym słowem – będziesz pisać o miłości? o władzy? o zbrodni? o wojnie? Która z lektur ci się kojarzy? Jeżeli na razie żadna, wróć do trzeciej strony arkusza i przeczytaj spokojnie listę lektur, szukając skojarzeń.
 • Tematy wypracowań są tak stworzone, by na pewno do każdego pasowały książki z listy lektur, więc bez nerwów – pomyśl, a znajdziesz.
 • Potrzebujesz więcej informacji
  o motywach w lekturach?

  Znajdziesz je tutaj:

  Najpierw przeczytaj to. Ge Uvb36

  Bezpośredni link do pobrania Najpierw przeczytaj to. Ge Uvb36

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Najpierw przeczytaj to. Ge Uvb36