Oryginalna instrukcja obsługi Craftsman 240 74802

Oryginalna instrukcja obsługi Craftsman 240 74802 zawiera wszystkie istotne informacje dotyczące obsługi i konserwacji maszyny Craftsman. Instrukcja ta została opracowana przez doświadczonych inżynierów i konstruktorów maszyn, aby pomóc użytkownikom w uzyskaniu jak najlepszych wyników z ich maszyny. Instrukcja zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji, ustawień, czyszczenia, naprawy i konserwacji maszyny, a także wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. Instrukcja ta jest szczególnie przydatna dla osób, które chcą w pełni wykorzystać swoją maszynę Craftsman i zapewnić jej długie i bezpieczne użytkowanie.

Ostatnia aktualizacja: Oryginalna instrukcja obsługi Craftsman 240 74802

 • Zdjęcie oferty: ORYGINALNA INSTRUKCJA OBSŁUGI NISSAN NAVARA D40

O przedmiocie

WITAM, OFERUJĘ ORYGINALNĄ INSTRUKCJĘ OBSŁUGI SAMOCHODU
NISSAN NAVARA D40
INSTRUKCJA WYDANIE OM6PL-0D40E1E
INSTRUKCJA W STANIE BARDZO DOBRYM

 • Stan: Bardzo dobry Tematyka: Samochody osoboweMarka: Nissan

Inne ogłoszenia sprzedającego

Zobacz wszystkie

Chcesz kupić więcej z jedną dostawą? WybierzKUP TERAZi w kolejnym kroku dodasz więcej przedmiotów od tego sprzedającego.

ORYGINALNA INSTRUKCJA OBSŁUGI NISSAN NOTE E11

  Tematyka: Samochody osoboweMarka: Nissan

  Kup teraz

  100 zł

  Warszawa, Praga-Północ

  ORYGINAŁ INSTRUKCJA OBSŁUGI NISSAN PATHFINDER R51

  ORYGINALNA INSTRUKCJA OBSŁUGI NISSAN X-TRAIL T30

Inne ogłoszenia sprzedającegoChcesz kupić więcej z jedną dostawą?Wybierz kup teraz i w kolejnym kroku dodasz więcej przedmiotów od tego sprzedającego.Oferty sponsorowane
  MotoryzacjaWyposażenie i akcesoria samochodoweLiteratura motoryzacyjnaSamochodyInstrukcje obsługi

  Dla niektórych maszyn/urządzeń nie posiadamy instrukcji obsługi (od producenta) w języku polskim. Czy prawo nakłada na pracodawcę posiadanie instrukcji obsługi w języku polskim dla maszyn i urządzeń użytkowanych na terenie zakładu? Jeżeli tak, jakie są sankcje karne za nieposiadanie instrukcji obsługi w języku polskim? Ekspert Serwisu BHP odpowiada na pytanie Użytkownika.

  Odpowiedź

  Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek posiadania instrukcji obsługi w języku polskim dla maszyn i urządzeń użytkowanych na terenie zakładu. Jeżeli „instrukcja oryginalna” nie istnieje w języku lub językach oficjalnych państwa członkowskiego, w którym maszyna będzie użytkowana, tłumaczenie na ten język lub języki powinno zostać dostarczone przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela albo przez osobę wprowadzającą maszynę na dany obszar. Tłumaczenie powinno być opatrzone napisem „Tłumaczenie instrukcji oryginalnej”.
  Sankcje za brak instrukcji w języku polskim zależą od decyzji organów kontrolujących i tak np. mogą zostać nałożone podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i wynikać z zapisów ustawy z 26. 06. 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k. p. mówiących o naruszeniu zasad i przepisów BHP. Sankcje mogą wynieść od 1000 do 30. 000 złotych, a oprócz kar finansowych może zostać nałożony nakaz wyposażenia maszyny w instrukcje w języku polskim.

  Uzasadnienie

  Każdej maszynie wprowadzanej do obrotu na terenie UE powinna towarzyszyć dokumentacja techniczno-ruchowa, której zakres i forma powinny być zgodne z dyrektywą maszynową 98/37/WE, a od 29. 12. 2009 r. z dyrektywą maszynową 2006/42/WE. Zakres informacji podanych w tym dokumencie powinien umożliwić identyfikację maszyny, jej bezpieczną obsługę oraz prowadzenie prac konserwacyjnych.

  Obecnie sprawy dotyczące Dokumentacji Techniczno-Ruchowej reguluje dyrektywa maszynowa 2006/42/WE, a w prawie polskim rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21. 10. 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn – dalej r. w. m.

  Zgodnie z § 58 r. :

  1. Maszyna wprowadzana do obrotu lub oddawana do użytku musi być wyposażona w instrukcje.
  2. Instrukcja powinna być sporządzona w co najmniej jednym języku oficjalnym Unii Europejskiej. Na takiej wersji lub wersjach językowych, zweryfikowanych przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, powinien być umieszczony napis „Instrukcja oryginalna”.
  3. Jeżeli „Instrukcja oryginalna” nie istnieje w języku lub językach oficjalnych państwa członkowskiego, w którym maszyna będzie użytkowana, tłumaczenie na ten język lub języki powinno zostać dostarczone przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela albo przez osobę wprowadzającą maszynę na dany obszar.
  4. Maszyna powinna być wyposażona w „Instrukcję oryginalną” oraz, jeżeli ma to zastosowanie, w „Tłumaczenie instrukcji oryginalnej”.
  5. W uzasadnionych przypadkach instrukcja konserwacji maszyny przeznaczona do korzystania przez wyspecjalizowany personel zatrudniony przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela może być napisana tylko w języku, którym posługuje się personel.
  6. Treść instrukcji, oprócz opisu zastosowania zgodnego z przeznaczeniem, powinna również uwzględniać możliwe do przewidzenia niewłaściwe użycie.
  7. W przypadku maszyn przeznaczonych do ogólnego stosowania, instrukcja powinna być sformułowana w sposób jasny, przejrzysty, umożliwiający wszystkim użytkownikom łatwe korzystanie z niej.

  Zgodnie z art. 283 § 1 ustawy z 26. – Kto będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30. 000 zł.

  Autor odpowiedzi: Roman Majer
  Odpowiedzi udzielono 30. 09. 2017 r.

Oryginalna instrukcja obsługi Craftsman 240 74802

Bezpośredni link do pobrania Oryginalna instrukcja obsługi Craftsman 240 74802

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Oryginalna instrukcja obsługi Craftsman 240 74802