Podręcznik do profesjonalnych wyników Ge Agn08fe

Podręcznik do profesjonalnych wyników Ge Agn08fe jest najnowszym wydawnictwem wydawnictwa GE, które oferuje szczegółowe informacje na temat najnowszych technologii i narzędzi z zakresu geoinżynierii. Książka zawiera informacje na temat wszystkich rodzajów geoinżynierii, w tym geoinżynierii ziemi, geotechniki, geotechnologii, geofizyki, hydrologii i innych dziedzin. Każdy rozdział w podręczniku zawiera kompleksowy opis zawartości, w tym listy kontrolne, schematy i wykresy, w celu wyjaśnienia tematu. Książka zawiera również szczegółowe informacje na temat procesu tworzenia i wykorzystywania danych geoinżynierii, w tym projektowanie i wykonywanie badań, analizę wyników i wdrażanie rozwiązań. Podręcznik do profesjonalnych wyników GE Agn08fe jest kompleksowym poradnikiem dla każdego, kto chce zdobyć wiedzę na temat geoinżynierii i zastosować ją w swojej pracy.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik do profesjonalnych wyników Ge Agn08fe

Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Znajdź lekarza w okolicy

Wybierz termin i godzinę

Zarezerwuj wizytę

Przyjdź na wizytę

 • LekarzeBezKolejki
 • Blog
 • Badania i diagnostyka
  • Badania i diagnostyka
  • Polecane
  • Endokrynologia
  • Okulistyka
  • Ortopedia
  • Stomatologia
  • Alergologia
  • Kardiologia
  • Ginekologia
  • Dermatologia
  • Neurologia
  • Laryngologia
  • Urologia
  • Pulmonologia
  • Diabetologia
  • Zdrowie
  • Odżywianie i Diety
  • Pediatria
  • proktologia
  • Psychiatria i psychologia
  • Reumatologia
  • medycyna estetyczna
  • Hematologia
  • Onkologia
  • Chirurgia
  • Czasopismo OSOZ
  • Nefrologia
  • Gastrologia
 • Eozynofile - normy morfologii krwi. Niski i wysoki poziom eozynofili

2019-08-01 08:55

Badanie poziomu eozynofilii we krwi jest często zlecane przez lekarzy. Czym są eozynofile i jakie funkcje pełnią w naszym organizmie? Co oznacza niski lub wysoki poziom eozynofilów we krwi? W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania.

Eozynofile - co to?

Eozynofile są komórkami krwi i stanowią część tzw. granulocytów. Oprócz nich w grono granulocytów wchodzą także bazofile i neutrofile - a wraz z agranulocytami tworzą leukocyty, czyli białe krwinki. Leukocyty są grupą komórek, które występują we krwi, a ich głównym zadaniem jest obrona organizmu przed wnikającymi drobnoustrojami, m. in. bakteriami czy grzybami.

Eozynofile mają kształt kulisty, są komórkami krwi o średnicy ok. 9-12 mikrometrów. Powstają w szpiku kostnym z tzw. komórek macierzystych. Ich jądro, po zabarwieniu się barwnikiem kwasowym (stąd nazwa - granulocyty kwasochłonne), mają kształt oprawki do okularów, dzięki czemu wprawne oko analityka łatwo odróżni je od innych granulocytów.

Eozynofile pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim biorą udział w unieszkodliwianiu niebezpiecznych drobnoustrojów - posiadają zdolność do fagocytozy, czyli pożerania obcych komórek, chociaż w mniejszym stopniu niż neutrofile. Niszczą obce białka, np. białka alergenne. Ich poziom we krwi wzrasta szczególnie w czasie chorób pasożytniczych (robaczyc), ale także chorób bakteryjnych i wirusowych. W swoich ziarnistościach posiadają wiele substancji, które pomagają im walce z bakteriami, wirusami i pasożytami. Są to m. histaminaza, akrylsulfataza, białko zasadowe, peroksydazy czy kwaśne fosfatazy. Dzięki wydzielanej histaminazie, która inaktywuje histaminę, mają zdolność hamowania odczynu alergicznego.

Należy jednak wspomnieć, że oprócz wszystkich korzystnych działań, które eozynofile wywierają na nasz organizm, niestety mogą także przyczyniać się do powstania astmy oskrzelowej.

Eozynofile - norma

Procentową ilość eozynofili i ich wygląd ocenia się, przeprowadzając badanie nazywane rozmazem krwi. Takie badanie często jest zlecane przez lekarza rodzinnego czy wielu specjalistów. Polega na obserwacji próbki krwi pod mikroskopem i ocenie wyglądu i ilości leukocytów, czyli wszystkich białych krwinek, z podziałem na granulocyty, limfocyty i monocyty.

Wartości referencyjne, czyli tzw. normy dla eozynofili przedstawiają się następująco:

 • 2–4% wszystkich leukocytów, czyli białych krwinek,
 • lub 50–400 komórek na μl krwi.

Po otrzymaniu wyników badania krwi warto udać się do lekarza, aby mógł poprawnie zinterpretować nasze wartości, biorąc pod uwagę wiele innych czynników, jak np. przyjmowane leki czy przebyte choroby.

Podwyższony poziom eozynofili we krwi

Jeżeli Twoje wyniki wskazują na wysoki poziom eozynofili we krwi, warto dowiedzieć się, jakie mogą być tego przyczyny. Najpowszechniejszymi schorzeniami, które mogą powodować takie zjawisko są m. alergia oraz wszelkiego rodzaju zakażenia (głównie pasożytnicze, ale także bakteryjne i wirusowe). Również choroby płuc czy astma aspirynopodobna mogą spowodować wyższy poziom niż zawarty w zakresach referencyjnych. Istnieje wiele innych chorób, których obecność zwiększy ilość eozynofili we krwi. układowe choroby tkanki łącznej, eozynofilowa ziarniakowatość z zapaleniem naczyń, polekowe ostre śródmiąższowe zapalenie nerek, nowotwory, chłoniaki T-komórkowe, ostre białaczki limfoblastyczne, chłoniak Hodgkina, mastocytoza, przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka mieloblastyczna, przewlekła białaczka eozynofilowa, eozynofilia idiopatyczna, a także zespół mielodysplastyczny.

Niski poziom eozynofili we krwi

Jeżeli natomiast Twoje badania krwi wykazują obniżony poziom eozynofili we krwi, warto poznać możliwe tego przyczyny. W przypadku terapii glikokortykosteroidami lub ze zdiagnozowaną nadczynnością kory nadnerczy można doświadczyć tzw. eozynopenii. Również zakażenia bakteryjne lub choroby pierwotniakowe mogą spowodować niski poziom eozynofilii we krwi. Osoby doświadczające przewlekłego stresu, ale także związanego m. z urazami, zabiegami operacyjnymi narażone są na obniżenie ilości granulocytów kwasochłonnych we krwi. Również schorzenia takie jak toczeń trzewny rozsiany czy niedokrwistość aplastyczna mogą powodować eozynopenię.

Podsumowanie

Profilaktyczne badania krwi są bardzo istotnym elementem dbania o zdrowie. Jednak jeśli któreś parametry będą odbiegały od normy, nie warto panikować, tylko udać się do lekarza, który pomoże nam je zinterpretować i pomoże odnaleźć przyczynę takiego stanu. Na portalu LekarzeBezKolejki. pl z łatwością możesz zarezerwować wizytę u wybranego lekarza, bez konieczności wychodzenia z domu.

Bibliografia:

 1. Gajewski P. : Interna Szczeklika 2018-2019, MP, Kraków 2018, wyd. 10
 2. Gołąb B., Traczyk W. : Anatomia i fizjologia człowieka, TUR, Łódź 1997, wyd. 1
 3. Andrzej Szczeklik: Choroby wewnętrzne [Dokument elektroniczny]: podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2006. ISBN 83-7430-072-8.
 4. Marc E. Rothenberg and Simon P. Hogan: The eosinophil, Annual Review of Immunology 2005, Vol. 24:147-174
 5. Green R., Brightling C., McKenna S., Hargadon B. et al. : Asthma exacerbations and sputum eosinophil counts: a randomised controlled trial, The Lancet, 2002, 360, 9347, 1715-1721

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów

Edytuj ulotkę

Zobacz projekty

Korzystając z Edit. org, pozwól swojej firmie odnieść sukces, dzięki edytowalnym szablonom ulotek na imprezy, promocje i inne okazje. Dostosuj i wydrukuj je kilkoma kliknięciami.

Edytuj ulotkę

Zaprojektuj najlepsze ulotki dla swojej firmy lub wydarzenia za pomocą dostosowywalnych szablonów Edit. org, gotowych do pobrania i wydrukowania jednym kliknięciem.

Editable graphic design flyer to promote businesses

Bezpłatne projekty ulotek gotowe do druku

Pomimo tego, że żyjemy w świecie, w którym komunikacja technologiczna coraz częściej zastępuje komunikację fizyczną, drukowane reklamy nadal wywierają wpływ na ludzi. Szczególnie broszury i ulotki, to jedne z najbardziej znanych, tradycyjnych metod reklamowych. Są przydatne dla każdego biznesu wydarzenia czy transmisji, jaką podejmuje firma. Muszą to być jednak projekty przyciągające wzrok, aby nie pozostały niezauważone.

Twoja firma mogłaby zamówić ulotki u profesjonalnych projektantów, skoro oczekujesz profesjonalnych rezultatów, ale EDIT. org daje Ci możliwość tworzenia kompetentnych elementów komunikacji szybciej i po niższej cenie. Zapomnij o zatrudnianiu osób trzecich do promowania swojego biznesu. 

Tworzenie ulotki z edytowalnymi szablonami EDIT. org

Utwórz i zaprojektuj bezpłatny projekt ulotki samodzielnie, korzystając z ogromnej ilości narzędzi i zasobów na EDIT. org. Jeśli nie wiesz, czego chcesz, platforma zawiera ponad 20 000 w pełni konfigurowalnych szablonów o zróżnicowanych projektach, które mogą służyć jako inspiracja. Twórz ulotki o nieruchomościach z szablonów ulotek biznesowych jednym kliknięciem!

Niezależnie od tego, czy chcesz zapowiedzieć imprezę roku, czy menu małego baru, musisz zaimponować osobie, która zobaczy Twoją reklamę. Dzięki EDIT. org możliwe jest osiągnięcie profesjonalnych wyników bez inwestowania czasu i pieniędzy w projektowanie ulotek. Aby stworzyć dzieło sztuki, nie musisz mieć wcześniejszych pomysłów na projekt!

W edytorze znajdziesz również specjalne szablony ulotek na imprezy i wydarzenia. org/photos/img/blog/l8j-flyers-templates-online. org/2000/svg'%20viewBox='0%200%20724%201024'%3E%3C/svg%3E" width="724" height="1024" alt="designs of flyers online"/>

Jak stworzyć bezpłatną ulotkę biznesową na EDIT. org

 1. Przejdź do edytora, aby rozpocząć lub kliknij szablon w tym artykule.
 2. Wybierz szablon najlepiej pasujący do Twojego pomysłu lub utwórz go od podstaw.
 3. Dostosuj go, dodając swoje obrazy, logo, teksty, tło itd. Możesz modyfikować wszystkie elementy.
 4. Pobierz broszurę w różnych formatach (JPG, PNG, PDF) i wydrukuj ją.
 5. Nie czekaj; zacznij jak najszybciej dystrybucję swoich ulotek.

Edytor umożliwia również:

Pamiętaj, że fizyczna relacja między firmą a klientami to najskuteczniejszy sposób na zbliżenie się do nich. Zacznij korzystać z EDIT. org do tworzenia ulotek firmowych i uzyskuj kompetentne i profesjonalne wyniki jednym kliknięciem.

Zobacz projekty

Załaduj więcej szablonów (+)

Podręcznik do profesjonalnych wyników Ge Agn08fe

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik do profesjonalnych wyników Ge Agn08fe

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik do profesjonalnych wyników Ge Agn08fe