Podstawowa instrukcja obsługi 3m 9312 jest przydatnym narzędziem dla osób pracujących z urządzeniem 3M 9312. Instrukcja zawiera ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, użytkowania i konserwacji urządzenia, dzięki czemu użytkownicy mogą maksymalnie wykorzystać jego możliwości. Instrukcja zawiera również szczegółowe informacje o trybach pracy, ustawieniach, połączeniach, wtyczkach i monitorowaniu stanu urządzenia, dzięki czemu użytkownicy mogą w prosty sposób wykonywać swoje zadania. Instrukcja obsługi 3M 9312 pomaga również użytkownikom w naprawie i konserwacji urządzenia oraz wyeliminowaniu ewentualnych błędów.
Ostatnia aktualizacja: Podstawowa instrukcja obsługi 3m 9312
ILUSTRACJA: Instrukcja_intro Clement127, licencja: CC BY-NC-ND 2. 0
W życiu codziennym bardzo często spotykamy się z tekstami użytkowymi. Jednym z nich jest instrukcja, która spokrewniona jest z takimi gatunkami, jak wskazówka, zalecenie, polecenie. Wszystkie te formy mają w bardzo prosty i jednoznaczny sposób opisać zasady postępowania i działania w konkretnych sytuacjach. Nie zawsze instrukcje są łatwe w odbiorze – są jednak bardzo przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy coś sprawnie wykonać lub załatwić.
Instrukcja to gatunek, w którym najważniejszy jest odbiorca. To także tekst użytkowy. Trzeba w nim w prostych słowach komunikować, kto i jak ma postępować, jak należy coś właściwie używać. Bardzo ważna w instrukcji jest zwięzła, ale przemyślana kompozycja. Jak więc pisać instrukcję?
1) Po pierwsze, wyróżniamy dwie odmiany:
instrukcja obsługi, użytkowania, np. jakiegoś przedmiotu, urządzenia;
instrukcja działania, czynności, np. szybkiego, doraźnego postępowania w sprawach zagrażających naszemu bezpieczeństwu („instrukcja przeciwpożarowa”), a także dłuższego działania, złożonego nawet z wieloetapowych czynności („instrukcja wypełniania dokumentu”).
2) Po drugie, ważne jest, by treść instrukcji była ułożona chronologicznie (czyli każda opisana czynność powinna poprzedzać następną). Trzeba przede wszystkim przewidzieć, jak będzie odczytywał instrukcję odbiorca i co zrobi (to warunek, który musi być spełniony nawet przy redagowaniu takich gatunków spokrewnionych z instrukcją, jak „przepis kulinarny”).
Jakich form używać?
Czasowników w 2. osobie trybu rozkazującego („przygotuj”, „przejdź”, „zamień”, „użyj”).
Zwrotów komunikujących, że coś jest ‘dozwolone – zakazane’ („uważaj”, „pamiętaj”, „nie rób czegoś”) – są one ważne w opisie urządzeń, np. elektronicznych. Ostrzegają przed niebezpieczeństwem.
Zwrotów, które mówią o kolejnych etapach czynności (np. „najpierw”, „następnie”, „potem”, „teraz”, „zaraz po tym”) – warto je skojarzyć ze stylistyką przepisu kulinarnego.
Przed napisaniem instrukcji należy przemyśleć jej etapy – powinny być one graficznie wyróżnione. Coraz częściej pojawiają się instrukcje, w których słowom towarzyszą obrazki, np. instrukcje sprawnej ewakuacji w środkach transportu. Każdy, kto kiedykolwiek leciał samolotem, mógł (i musiał! ) przed startem wysłuchać takiej instrukcji.
Poniższa tabela przedstawia ogólny wzór instrukcji.
INSTRUKCJA |
PRZED UŻYCIEM |
OPIS |
PRZYGOTOWANIE |
OBSŁUGA Krok 1 |
KONSERWACJA |
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA |
ILUSTRACJA: Biblioteka
www. com, fotografia barwna, domena publiczna
Instrukcje spotykane są również w zwykłych sytuacjach życia codziennego. Przykładem jest poniższa instrukcja, opisująca, jak zamawiać i wypożyczyć książki w bibliotece, której zbiory są skatalogowane w systemie komputerowym.
INSTRUKCJA ZAMAWIANIA I WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ | Nagłówek |
I. KONTO CZYTELNIKA | Nagłówek do części I |
I. Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wyłącznie czytelnicy, którzy mają konto elektroniczne i kartę czytelnika. | Szczegółowe zasady postępowania – wyliczenie |
II. WYSZUKIWANIE I ZAMAWIANIE KSIĄŻEK W KATALOGU | Nagłówek do części II |
I. Aby znaleźć odpowiednią książkę lub odpowiednie czasopismo, skorzystaj z katalogu bibliotecznego. | Szczegółowe zasady do części II |
III. WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK | Nagłówek do części III |
I. Możesz wypożyczyć nie więcej niż 4 książki na 3 tygodnie. Możesz wypożyczyć książki tylko wtedy, gdy oddasz wcześniej wypożyczone. Czytelnicy wybierają książki i zgłaszają je bibliotekarzowi. Bibliotekarz wprowadza dane do komputera. Następnie można książkę wypożyczyć. | Szczegółowe zasady do części III |
IV. DODATKOWE WSKAZÓWKI I. Biblioteka nie wypożycza: czasopism, wydawnictw encyklopedycznych i słownikowych. Można z nich korzystać jedynie w czytelni. Książki należy oddać w terminie. Z wypożyczalni mogą korzystać czytelnicy, którzy w terminie oddali wcześniej wypożyczone wydawnictwa. | Nagłówek do części IV – dodatkowe UWAGI, OSTRZEŻENIA, ZASADY itp. |
Ćwiczenie 1
Wybierzcie jedną osobę, która będzie robiła figurki przestrzenne z papieru (np. modele samolotu, statku lub czapki malarskiej). Obserwując jej czynności, wpiszcie je do tabeli z zeszycie lub na planszy. Na koniec w grupie zredagujcie instrukcję. Przedstawcie ją innej grupie. Jeśli instrukcja została dobrze przygotowana, reprezentanci drugiej grupy na pewno nie będą mieli trudności w zrobieniu tej samej figurki.
Ćwiczenie 2
Skorzystaj z poniższego szablonu gatunkowego i przygotuj własną instrukcję. Może to być np. instrukcja zatytułowana: Jak opowiedzieć śmieszny dowcip?
Co to będzie? | Opis zadania |
Dla kogo? | Obraz odbiorcy |
Co trzeba przygotować? | Wyliczenie potrzebnych rzeczy |
Jak to zrobić? | Wyliczenie kolejnych czynności/etapów postępowania |
Na co uważać? | Ostrzeżenia |
Ćwiczenie 3
W instrukcjach ważny jest precyzyjny opis. Istotne jest również, aby język, którym jest napisana był czytelny i zrozumiały. Spróbuj więc przeredagować poniższe instrukcje według podanego wzoru. Zamień formy na prostsze – typowe dla instrukcji.
Wzór: Przed przejściem przez ulicę należy zwrócić uwagę, czy z prawej lub z lewej strony nie nadjeżdża samochód. → Zanim przejdziesz przez ulicę…
1) Można przejść przez ulicę wyłącznie wtedy, gdy zapali się zielone światło. Przechodzenie na czerwonym świetle jest niedozwolone.
2) W razie zauważenia niebezpiecznej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić straż miejską.
3) Każdy, kto dostrzeże wypadek, powinien jak najszybciej powiadomić o tym policję. Należy wybrać numer 112 i przekazać informację o wypadku.
4) Wypożyczanie książek w naszej bibliotece nie nastręcza trudności.
5) Przed wypożyczeniem kolejnych książek należy oddać poprzednie.
6) W razie nieoddania książek w terminie nie będzie można wypożyczyć kolejnych.
Źródło: Contentplus. pl sp. z o. o., licencja: CC BY 3.
44, 35 x 26 x 9, 99 mm
*Wymiary i waga produktu oraz powiązane specyfikacje są jedynie wartościami teoretycznymi. Rzeczywiste parametry mogą różnić się dla poszczególnych produktów.
ok. 30 g (bez paska)
1, 47" AMOLED
194 x 368 px
*Ekran dotykowy.
Kolor
Ciemnoszary; Złoty; Zielony
Materiał
Wytrzymałe polimery
Czarny silikonowy
Różowy silikonowy
Zielony silikonowy
Akcelerometr
Żyroskop
Pulsometr optyczny
Przycisk zasilania / funkcyjny
Magnetyczne styki na spodzie koperty
Android 6. 0 lub nowszy
iOS 9. 0 lub nowszy
5 ATM
*Urządzenie z klasą szczelności 5 ATM są odporne na wodę do 50 metrów, zgodnie z normą ISO 22810:2010. Oznacza to, że można ich używać do aktywności na płytkich wodach, takich jak pływanie w basenie lub płytkich wodach przybrzeżnych. Nie należy ich jednak używać do nurkowania z akwalungiem, jazdy na nartach wodnych, saunie czy innych czynności mogących narazić urządzenie na działanie wody o dużym ciśnieniu. Metalowe i skórzane paski nie są odpowiednie do sportów wodnych i aktywności związanych z intensywnym poceniem. W takich zastosowaniach zalecamy korzystanie z pasków z tworzywa.
2, 4 GHz, Bluetooth 5. 0, BLE
Temperatura pracy
-10 ℃ – +45 ℃
Prąd ładowania
5V; 1A / 1, 5A / 2A
14 dnia typowego użytkowania
*Rzeczywisty czas pracy na baterii zależy od sposobu i częstotliwości użytkowania.
HUAWEI Band 7
Podstawka ładująca z kablem
Podstawowa instrukcja obsługi
Karta gwarancyjna
Instrukcja korzystania z usługi Office 365
Szanowni Państwo,
prosimy o zapoznanie się z instrukcją korzystania z usługi Office 365 wykorzystywanej przez naszą szkołę do nauki zdalnej
i o pomoc dzieciom w zalogowaniu się do aplikacji.Usługa Office 365 dla uczniów jest bezpłatna. W ramach Office 365 uczniowie mają dostęp m. in. do poczty elektronicznej (Outlook), wirtualnego dysku (OneDrive) oraz do aplikacji do zdalnej nauki i pracy zespołowej Teams. Korzystać również mogą z Word, Excel i PowerPoint.
- Pierwsze logowanie do usługi Office 365
- Podstawowa instrukcja obsługi poczty (Outlook) w usłudze Office 365