Ustawienie rozpoznawania Fujitsu Fpcm11385

Fujitsu Fpcm11385 to nowa generacja technologii rozpoznawania twarzy firmy Fujitsu. Technologia ta umożliwia skanowanie twarzy za pomocą zaawansowanego algorytmu, który może rozpoznawać twarze z odległości do 2 metrów. Technologia ta może być wykorzystywana w wielu aplikacjach, takich jak systemy bezpieczeństwa, dostęp do budynków i systemy rejestracji osób. Ustawienie rozpoznawania twarzy może być dostosowane do indywidualnych potrzeb, a technologia ta może łatwo integrować się z istniejącymi systemami. Dzięki temu, że Fujitsu Fpcm11385 jest zgodny z różnymi systemami, jest to idealne rozwiązanie do zastosowań zarówno małych, jak i dużych.

Ostatnia aktualizacja: Ustawienie rozpoznawania Fujitsu Fpcm11385

Dane techniczne notebooka Fujitsu LifeBook E554:


Procesor: Intel Core i5 2, 5GHz model 4210M

Procesor 2 rdzeniowy 4 wątkowy.


Pamięć: 4096MB DDR3-SODIMM


Karta graficzna: zintegrowana Intel Graphics HD 4000

Dysk twardy: 320GB sATA (MOŻLIWOSĆ WYMIANY DYSKU TWARDEGO W KONFIGURATOZE! )

Napęd optyczny: nagrywarka DVD

Złącza

 3 x USB 3. 0

Audio (wyjście słuchawkowe i mikrofon)

1 x DisplayPort

1 x VGA (analogowe złącze do monitora D-Sub 15)

1 x Secure Digital (SD card, MMC, czytnik kart pamięci)

1 x RJ-45 (złącze karty sieciowej)

1 x złącze zasilacza sieciowego

Dodatkowe Informacje:

- BRAK KAMERKI!

- Bluetooth

- FABRYCZNIE NOWA BATERIA

- Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080 (FHD)

- Wielkość matrycy: 15, 6"

- Status klawiatury: OKLEJONA (zastosowane naklejki, nasz układ US)


Licencja
: Microsoft Windows 10 HOME dla zregenerowanych komputerów w polskiej wersji językowej (MOŻLIWOSĆ ZAMIANY NA WERSJĘ PROFESSIONAL, oraz zamiana wersji językowej W KONFIGURATORZE! ). Więcej o legalnym oprogramowaniu przeczytasz TUTAJ PAMIĘTAJ! To Ty odpowiadasz za legalne oprogramowanie!


Dołączone oprogramowanie: zainstalowany system Windows 10 (wersja 64-bit jest instalowana automatycznie, jeśli życzą Państwo sobie wersję 32-bit można to zmienić w KONFIGURATORZE na górze).

Najwyższej jakości sprzęt został zaprojektowany tak by sprostać najtrudniejszym zadaniom. Wszystkie komponenty są wręcz wzorowo rozmieszczone w obudowie, wydajność podzespołów nie ma sobie równych. Specjalny system chłodzenia nie powoduje najmniejszych problemów z przegrzaniem jakichkolwiek komponentów. Wybierasz sprzęt niezawodny z legendarną bezawaryjnością który posłuży długie lata!

Każdy sprzęt który do Nas trafia jest gruntowanie czyszczony, są sprawdzane wszystkie podzespoły i komponenty. Komputery pochodzą z dużych, zagranicznych firm poleasingowych gdzie nie były w jakikolwiek sposób obciążane i wykorzystywane w 100%. Sprzęt który od Nas otrzymujecie jest gotowy do pracy! Wszystkie sterowniki wraz z systemem operacyjnym są zainstalowane na dysku twardym, nie muszą Państwo tracić czasu na instalowanie tego, my się wszystkim zajmiemy.

Wszystkie laptopy wyposażone są w standard Wi-Fi co umożliwia połączenie się bezprzewodowo z siecią Internetu. Laptopy są z Europy zachodniej więc na niektórych egzemplarzach stosujemy naklejki na klawiatury tak aby był zachowany Nasz układ US. Naklejki są wytrzymałe, nie wycierają się, nie odklejają, dajemy na nie gwarancję oraz są praktycznie niewidoczne!

Serie biznesowe laptopów które oferujemy są bardzo wytrzymałe i odporne na wstrząsy. Posiadają wzmacniane zawiasy oraz obudowę. Baterie wytrzymują około 2-3 godzin. Matryce są w świetnym stanie, nie posiadają żadnych uszkodzeń, obudowy nie są połamanie ani popękane. Sprzęt na prawdę prezentuje się znakomicie.

W komplecie z komputerem otrzymasz:
- Certyfikat autentyczności z Windowsem 10 dla zregenerowanych komputerów
- zasilacz
- zainstalowany Windows 10 (wersja 64-bit)
- pisemną gwarancję jakości

Oferowane komputery są sprzętem używanym, poleasingowym, sprawnym technicznie. Obudowy są kompletne w bardzo dobrym stanie. Sprzęt jest objęty 12-miesięczną gwarancją w systemie door-to-door; w okresie gwarancji nie ponoszą Państwo kosztów transportu i napraw.

Jan T. Grusznic


Od kilku lat obserwujemy większą liczbę wdrożeń systemów do czytania tablic rejestracyjnych. Zastosowania mają różny charakter: od systemów parkingowych w galeriach handlowych, przez systemy kontroli dostępu zapewniające wjazd tylko wybranym pojazdom czy systemy płatności bezgotówkowych na stacjach paliw (np. Circle K w Norwegii), po systemy pomiarów odcinkowych (mierzące wartość średniej prędkości pojazdu) lub walidacji opłacenia przejazdu autostradami (system eToll).

Skróty LPR i ANPR są używane w tekście naprzemiennie
i oznaczają tę samą funkcjonalność:
LPR – Licence Plate Recognition
– Rozpoznawanie tablic rejestracyjnych,
ANPR – Automatic Number Plate Recognition
– Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych

Wykorzystanie numerów rejestracyjnych jako identyfikatora stało się powszechne w wielu systemach pomimo niejednolitej interpretacji przepisów o ochronie danych1. Wynika to z faktu, że tablice rejestracyjne dzięki standaryzacji2 stanowią bardzo dobry, unikalny i powtarzalny kod referencyjny.

ANPR w głównej mierze sprowadza się do przechwytywania obrazu tablicy rejestracyjnej o odpowiedniej jakości oraz procesu popularnie zwanego OCR (Optical Character Recognition – optyczne rozpoznawanie znaków), które służą do odczytywania i rozpoznawania znaków alfanumerycznych, za co, jak zaznacza Marcin Walczuk z firmy BCS, odpowiadają obecnie niemal wyłącznie kamery. Chociaż nie każdy system ANPR to „czysty” OCR, oprócz odczytu numerów tablic rejestracyjnych systemy LPR mogą również rozpoznawać markę, model, kolor i typ pojazdu (! ), tzw. MMR (Make and Model Recognition), także za pomocą algorytmów uruchamianych bezpośrednio w kamerach.

Wyzwania ANPR

Skuteczne działanie ANPR wymaga spełnienia kilku wymagań, aby obraz w każdych warunkach operacyjnych, oświetleniowych, atmosferycznych i środowiskowych miał wystarczającą jakość do poprawnej analizy. Duża prędkość, silne światło z reflektorów pojazdów padające wprost na kamerę, skrajne oświetlenie (słabe w nocy, bardzo jasne w dzień), odbicia świateł i bezpośrednie odblaski słoneczne, a także zmienna pogoda zawsze stanowią wyzwanie dla instalacji, których celem jest poprawny odczyt tablic rejestracyjnych (rys. 1).

Rys. 1. Wyzwania systemów do sczytywania tablic rejestracyjnych
Źródło: Raytec White-Paper, Lighting for Intelligent Transport Systems (ITS) Part 1: Lighting for LPR/ ANPR Systems, version 2)

W świecie analityków powszechny jest skrót GIGO (Garbage In = Garbage Out), co dosłownie oznacza śmieci na wejściu = śmieci na wyjściu. Chodzi o to, że pomimo poprawności działania algorytmów przetwarzających dane otrzymywane wyniki będą niepoprawne, jeśli dane są słabej jakości. Maksyma ta odnosi się szczególnie do oprogramowania, w którym nie przewidziano procedury weryfikacji danych wejściowych. O zasadzie GIGO trzeba pamiętać szczególnie w przypadku stosowania prostych narzędzi, niezabezpieczonych przed śmieciowymi danymi, tym bardziej że – na co wskazuje Tomasz Kozłowski z firmy squareTec – trendem jest zbieranie i analizowanie danych z wielu kamer rozsianych na dużym obszarze. Liczą się wydajne przechowywanie i przeszukiwanie danych z zastosowaniem scenariuszy dostosowanych do konkretnych wymagań klientów, oparte na standardach świata IoT w połączeniu ze środowiskami big data.

Prędkość

Aby uchwycić szczegóły szybko poruszających się obiektów, trzeba w sposób istotny skrócić czas naświetlania. W fotografii sportowej, np. piłka nożna lub wyścigi samochodowe, prędkość migawki w aparatach fotograficznych jest często ustawiana na 1/8000 s (czyli czas naświetlania trwa tylko 0, 125 ms = 125 µs). Dzięki temu możemy podziwiać emocje i wysiłek na twarzach biegnących zawodników albo detale bolidów F1 pędzących z prędkością 300 km/h.

Korzyścią z zastosowania szybszej migawki (krótszego czasu otwarcia) jest lepsze uchwycenie detali obiektów w ruchu, co można porównać na ujęciach kręcącego się wiatraczka widocznych na rys. 2. Jedyne ujęcie, na którym wiatrak nie wydaje się w ogóle rozmazany, wykonano z zastosowaniem naświetlania z prędkością migawki 1/500 s (czyli 2 ms = 2000 µs). Ta wartość migawki, jako minimalna, jest zalecana w przypadku typowych (czytaj parkingowych) zastosowań LPR. Jednakże krótszy czas naświetlania (szybsza migawka) oznacza, że do przetwornika obrazu w kamerze dociera mniejsza ilość użytecznego światła.

Rys. 2. Efekty zastosowania krótszego czasu otwarcia migawki
Źródło: https://macro-click. com

Seria zdjęć widocznych na rys. 3 pokazuje wpływ czasu otwarcia migawki na ilość światła docierającego do przetwornika: im krótszy czas naświetlania, tym ciemniejszy staje się obraz. Kamery ANPR (jak zresztą pozostałe pracujące w typowych systemach dozoru wizyjnego) niedobór oświetlenia kompensują elektronicznym wzmocnieniem sygnału, które po przekroczeniu pewnej wartości znacząco obniża jakość odczytu tablic rejestracyjnych (z powodu nadmiernego zaszumienia obrazu).

Rys. 3. Efekt zmiany czasu otwarcia migawki przy stałych pozostałych parametrach naświetlania
Źródło: https://www. bhphotovideo. com

Wróćmy jednak do prędkości ruchu i efektu rozmycia w typowym zastosowaniu LPR: samochód jadący z prędkością v = 60 km/h pokonuje dystans ponad 16, 6 m w ciągu 1 sekundy. Ten pojazd obserwowany przez kamerę ustawioną pod kątem 30˚ względem kierunku jego ruchu (rys. 4) porusza się z prędkością vv:

vV = v sin 30˚ = 60 km/h • ½ = 30 km/h

czyli dwa razy wolniej.

Rys. 4. Relatywna prędkość pojazdu względem kąta obserwacji
Źródło: https://vidilabs. com

Przy czasie otwarcia migawki wynoszącym 1/25 s pojazd przemieszcza się o 33 cm (rozmycie na przetworniku: 83 piksele3) za każdym razem, gdy migawka aparatu jest otwarta, co daje obraz bardzo rozmyty. Przy czasie otwarcia migawki 1/500 s samochód przemieszcza się tylko o 1, 6 cm (rozmycie na przetworniku 4 piksele), co przekłada się na wyraźny obraz.

Szumy i AGC

Co do zasady wielu producentów algorytmów LPR i MMR zaleca ustawienie wzmocnienia w kamerze na jak najniższym poziomie, aby zapewnić jak najlepszy obraz do analizy. Obniżenie maksymalnej wartości AGC pomaga znacznie zredukować szumy w materiale wizyjnym, ale jednocześnie ma wpływ na zmniejszenie ogólnej jasności obrazu. Zwykle zaleca się ustawienie AGC na poziomie od 1/3 do 1/2 maksymalnego ustawienia (nie więcej niż 24 dB).

Kontrast

Systemy rozpoznawania znaków na obrazie bazują na kontraście. Im jest wyższy, tym lepiej dla algorytmu. Zatem zwiększenie poziomu gamma przekłada się (przynajmniej teoretycznie) na wzrost kontrastu pomiędzy skrajnymi czarnymi a białymi elementami obrazu – i jest to dokładnie to, czego w wielu przypadkach potrzebują systemy ANPR.
W praktyce zwiększanie kontrastu należy jednak wykonywać bardzo ostrożnie, jego nadmiar bowiem może skutkować błędami w odczycie (wyższy poziom gamma uwidacznia szum w obrazie). Wyższy kontrast nie jest zalecany w aplikacjach MMR, ponieważ zmniejsza dynamikę obrazu i w efekcie wiele kolorów jest próbkowanych niewłaściwie, np. srebrny jako biały.

Zwiększenie kontrastu jest również możliwe dzięki zastosowaniu wąskopasmowych filtrów optycznych. Jest to rozwiązanie dość powszechnie stosowane w kamerach typu „wszystko-w-jednym” przeznaczonych do LPR, gdyż pomaga znacznie zredukować efekt lśnienia powodowany przez reflektory pojazdu czy słońce. Filtry te przepuszczają tylko określony zakres pasma promieniowania4, zatem wymagają stosowania właściwego oświetlenia pracującego w określonym zakresie (rys. 5 i rys. 6).

Rys. 5. Wykres pokazujący procentową wartość transmisji promieniowania podczerwonego dla filtra BN850 używanego w systemach ANPR
Źródło: https://midopt. com
Rys. 6. Przykład zdjęcia uzyskanego z kamery ANPR wyposażonej w wąskopasmowy filtr bliskiej podczerwieni
Źródło: https://www. diligentvision. co. uk

Nie dla WDR

Choć logika podpowiada, że WDR wydaje się idealnym rozwiązaniem do przechwytywania tablic rejestracyjnych przemieszczających się pojazdów ze względu na możliwość kompensacji silnego oświetlenia, to niestety nie sprawdza się w tym scenariuszu.
Oczywiście wszystko zależy od warunków, w jakich kamera obserwuje pojazd – z jaką prędkością się on porusza, jak jest oświetlony. Większość dostępnych kamer z opcją WDR, by stworzyć obraz o wysokiej dynamice, prowadzi system wielokrotnego naświetlania, co w przypadku kamer przetwarzających 25 obrazów/s musi ograniczać zakres czasu migawki. A to w przypadku szybko przemieszczających się obiektów nie pozostanie bez wpływu na czytelność szczegółów. Z tego m. in. powodu zaleca się wyłączenie funkcji WDR.

Należy pamiętać, że zakres dynamiki zależy od dolnego i górnego poziomu oświetlenia w scenie. Zatem gdy jedynymi źródłami światła są reflektory pojazdu na czarnym, matowym asfalcie, efekt może być daleki od zadowalającego5.

Głębia ostrości

W tradycyjnych zastosowaniach dozoru wizyjnego obiektywy są ustawiane z maksymalnie otwartą przysłoną (niski f-stop), co pozwala zmaksymalizować ilość światła docierającego do przetwornika obrazu kamery, zwłaszcza w warunkach nocnych. To z kolei powoduje jednak zmniejszenie głębi ostrości. Jednocześnie im wyższy f-stop, tym mniej światła przechodzi przez obiektyw, ale zwiększa się głębia ostrości. W przypadku zastosowania tradycyjnych kamer z przetwornikami o wielkości ok. 1/3” i ogniskowej do 9 mm problem głębi ostrości jest pomijalny.

W typowych aplikacjach dla pojazdów oddalonych o ok. 5 m od kamery ANPR ostrość jest utrzymywana w najgorszym przypadku w zakresie od 3 do 15, 5 m dla f/1. 0. Przy wykorzystaniu dłuższych ogniskowych warto przewidzieć możliwość domknięcia przysłony, by zwiększyć głębię ostrości.

Przykład: ogniskowa 22 mm, przetwornik obrazu 1/3” – dla pojazdu odległego o 10 m głębia ostrości dla przysłony:

 • f/1. 0 wyniesie niecałe 5 m (od 8, 15 do 12, 9 m),
 • f/2. 0 spowoduje wydłużenie głębi do nieco ponad 11 m (od 6, 9 do 18, 3 m),
 • z kolei do f/2. 8 do ponad 20 m (od 6, 1 do 27, 9 m),
 • a do f/4. 0 zakres głębi ostrości wyniesie aż ponad 102 m (od 5, 3 do 107, 6 m)6.

Możliwość sterowania przysłoną nie jest dostępna we wszystkich kamerach ANPR. Do tego niezbędny jest w kamerze układ sterujący silnikiem krokowym, zarządzający przysłoną w obiektywie – rozwiązanie powszechnie znane jako P-iris (precision iris – precyzyjna przysłona).

Zmiana wartości przysłony znacząco wpływa na ilość światła docierającego do przetwornika obrazu. Jasność jest bowiem proporcjonalna do kwadratu wielkości przysłony. Po przejściu z przysłony f/1. 0 na przysłonę f/4. 0 ilość dostępnego światła zmniejszy się nie 4x, lecz 16x. Jeśli do tego doliczymy migawkę pracującą z prędkością 1/500 s (20x szybszą niż standardowa 1/25 s), będzie to oznaczać, że konfiguracja kamery z parametrami naświetlania f/4. 0 i 1/500 s wymaga 320 razy więcej światła w stosunku do parametrów początkowych (f/1. 0 i 1/25 s), aby utrzymać ten sam poziom oświetlenia7. – Dlatego – jak zaznacza Andrzej Hamryszczak z firmy VCN – ponieważ zależy nam na perfekcyjnym działaniu przez całą dobę, oświetlacz jest stałym elementem systemu. Najczęściej zintegrowanym z kamerą, jednak nie wszędzie jest to optymalne rozwiązanie.

Światło

Aby zapewnić wysoką jakość obrazu, system musi być w stanie poradzić sobie z szerokim zakresem warunków oświetleniowych. Nieuzbrojona kamera przeznaczona do typowego dozoru wizyjnego po prostu nie poradzi sobie z tymi zmiennymi warunkami. Aby pokonać tę trudność, system musi zapewniać niezawodny i stały poziom oświetlenia. Promienniki podczerwieni są najczęściej stosowane w aplikacjach ANPR.

W przypadku aplikacji uwzględniających MMR wymagane jest użycie światła białego, aby uzyskać dodatkowe informacje, np. o kolorze pojazdu. W takich scenariuszach należy tak wykonać instalację i dobrać takie oświetlenie, aby nie oślepiało osób znajdujących się w pojeździe.

Łukasz Lik z firmy Hikvision zdradza, że najwięcej kamer ANPR sprzedaliśmy do najprostszych systemów, czyli wjazd/wyjazd. Jednocześnie dodaje, że widoczne jest coraz większe zainteresowanie kamerami bardziej zaawansowanymi, stosowanymi w dużych miastach oraz na drogach szybkiego ruchu, co potwierdza liczba wdrożeń oraz mnogość przeprowadzanych testów naszych urządzeń.

W rozwiązaniach zarządzających ruchem (np. ITS), gdzie prędkość pojazdów jest znacznie większa aniżeli w systemach parkingowych, powszechną praktyką jest wykorzystanie oświetlenia błyskowego, co przekłada się na większą moc chwilową promiennika, mniejsze zużycie energii i mniejszy efekt iluminacji. Ponieważ błysk trwa na ogół tyle samo co czas naświetlania, uzyskuje się dużo lepszy efekt oświetlenia tablicy rejestracyjnej w ruchu w porównaniu z oświetleniem pracującym w trybie ciągłym.

Instalacja

Tablice rejestracyjne dopuszczone na terenie Unii Europejskiej i krajach WNP są retrorefleksyjne. Oznacza to, że światło odbite powraca w kierunku jego źródła. Wykorzystując rozwiązana ANPR, można uzyskać czytelny obraz tablic rejestracyjnych, natomiast w typowych zastosowaniach kamer dozoru wizyjnego są one często prześwietlone. Dlatego tak ważna jest lokalizacja kamery i źródła światła. Oba urządzenia powinny być umieszczone blisko siebie i pod kątem nie większym niż 30 stopni w stosunku do płaszczyzny tablicy. W przeciwnym razie korzyści płynące z retrorefleksyjności zostaną utracone.

Na rynku dostępnych jest wiele zintegrowanych kamer ANPR typu „wszystko-w-jednym”. Takie rozwiązanie upraszcza specyfikację, instalację i na ogół jest tańsze. Jak zauważa Bogumił Szymanek z firmy Axis Communications, rozwój technologii software’owych i hardware’owych pozwala zminimalizować konieczność stosowania zewnętrznych oświetlaczy podczerwieni. Rekomendowane przez nas kamery to w 90% modele z wbudowanym oświetlaczem. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie charakteryzuje się mniejszą elastycznością i jest ograniczone do konkretnej aplikacji. Serwisowanie i konserwacja są potencjalnie droższe i bardziej wymagające: jeśli jedna część systemu ulegnie awarii, całe urządzenie staje się bezużyteczne.

Alternatywnie tego typu rozwiązanie można stworzyć samodzielnie z wykorzystaniem oddzielnych komponentów. Pozwoli spełnić określone wymagania, wyższą elastyczność, możliwość wykorzystania najlepszych w swojej klasie urządzeń. Nie bez znaczenia są też możliwość integracji z większą liczbą rozwiązań firm trzecich, spełnienie wymagań potrzebnych do funkcjonowania bardziej wymagających aplikacji i większa kontrola nad całym systemem. Serwisowanie, konserwacja i modernizacja są łatwiejsze, ponieważ poszczególne komponenty systemu mogą być wymienialne.

Takie rozwiązania ma też wady, m. nabycie i połączenie oddzielnych komponentów jest trudniejsze, a koszty instalacji również są wyższe (choć warto je porównać z całkowitym kosztem życia systemu).

1) https://kancelaria-szip. pl/strefa-wiedzy/artykul/numer-rejestracyjny-a-dane-osobowe-rozbiezne-stanowiska-nsa-i-puodo/ (2/2/2022)
2) Chodzi o standaryzację dla kraju lub regionu. Różne tablice rejestracyjne na całym świecie różnią się materiałem, z którego są wytworzone, rozmiarem, kolorem liter i tła, czcionką czy sposobem odbijania padającego nań światła
3) Zakładając gęstość pikseli na poziomie 250 pikseli/m, minimalnych wymagań dla odczytu tablicy rejestracyjnej dla większości systemów ANPR
4) Na ogół: 730-750 nm albo 840-860 nm, albo 930-950 nm
5)  „WDR w praktyce”, Systemy Alarmowe nr 4, lipiec-sierpień 2013
6)  Obliczenia w oparciu o kalkulator głębi ostrości dostępny na stronie: http://www. dofmaster. com
7)  AGC const.

Jan T. Grusznic
z-ca red. naczelnego „a&s Polska”. Z branżą wizyjnych systemów zabezpieczeń związany
od 2004 r. Ma bogate doświadczenie w zakresie projektowania i wdrażania rozwiązań dozoru wizyjnego w aplikacjach o rozproszonej strukturze i skomplikowanej dystrybucji sygnałów. Ceniony diagnosta zintegrowanych systemów wspomagających bezpieczeństwo.

Zobacz inne artykuły tego autora:
Na układy nie ma rady. Kryzys w dostawach mikroprocesorów
Przyszłość VSS = Kamera Zdefiniowana Programowo
Więcej mocy z PoE! O standardzie IEEE802. 3bt

Poufność Twoich informacji jest dla nas ważna. Dlatego właśnie dajemy Ci kontrolę nad ustawieniami prywatności w zakresie rozpoznawania mowy online oraz personalizacji funkcji pisania odręcznego i wpisywania tekstu z klawiatury w systemie Windows. Aby dowiedzieć się więcej o tych funkcjach, przeczytaj poniższe sekcje.

Mowa

Firma Microsoft oferuje funkcję rozpoznawania mowy działającą na urządzeniach oraz opartą na chmurze (online). 

Włączenie ustawienia rozpoznawania mowy online umożliwia aplikacjom korzystanie z chmurowego rozpoznawania mowy firmy Microsoft. Ponadto w Windows 10 ustawienie Rozpoznawanie mowy online umożliwia korzystanie z funkcji dyktowania w systemie Windows.

Włączenie funkcji mowy podczas konfigurowania urządzenia HoloLens lub instalowania Windows Mixed Reality umożliwia używanie głosu do obsługi poleceń, dyktowania i interakcji z aplikacjami. Zostaną włączone zarówno ustawienia rozpoznawania mowy działające na urządzeniu, jak i online. Gdy oba te ustawienia są włączone, a zestaw słuchawkowy jest włączony, urządzenie zawsze będzie nasłuchiwać poleceń głosowych i przesyłać dane głosowe do chmurowych technologii rozpoznawania mowy firmy Microsoft. Możesz wyłączyć te ustawienia w dowolnej chwili, przechodząc do pozycji Start > Ustawienia > Prywatność > Mowa na urządzeniu HoloLens lub Start > Ustawienia > Rzeczywistość mieszana > Dźwięk i mowa w przypadku korzystania z rzeczywistości mieszanej na urządzeniu z systemem Windows. Dowiedz się więcej o mowie w funkcji Windows Mixed Reality.

W przypadku korzystania z chmurowych technologii rozpoznawania mowy firmy Microsoft — niezależnie od tego, czy są włączone przez ustawienie rozpoznawania mowy online, czy podczas interakcji z urządzeniem HoloLens lub funkcją wpisywania głosowego — firma Microsoft zbiera i używa twoich nagrań głosowych, aby świadczyć usługę transkrypcji wypowiedzianych słów w danych głosowych. Firma Microsoft nie będzie bez Twojej zgody przechowywać ani odsłuchiwać nagrań głosowych oraz pobierać ich próbek. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz W jaki sposób firma Microsoft chroni moją prywatność podczas ulepszania technologii rozpoznawania mowy?  

Funkcji rozpoznawania mowy działającej na urządzeniu można używać bez wysyłania swoich danych o głosie do firmy Microsoft. Technologia rozpoznawania mowy firmy Microsoft oparta na chmurze jest jednak bardziej dokładna niż funkcja rozpoznawania mowy działająca na urządzeniu. Jeśli ustawienie Rozpoznawania mowy online jest wyłączone, usługi mowy, które nie korzystają z chmury i używają jedynie funkcji rozpoznawania mowy dostępnej w urządzeniu, takie jak aplikacja Narrator lub Rozpoznawanie mowy Windows, nadal działają, ale firma Microsoft nie zbiera żadnych danych głosowych.

Aby dowiedzieć się więcej na temat danych dotyczących mowy zbieranych podczas korzystania z Cortany, zobacz Cortana a prywatność.

Gdy zbieramy dane, nawet gdy służą usprawnieniu pracy Twojego urządzenia, chcemy mieć pewność, że dysponujesz informacjami niezbędnymi do podjęcia decyzji, jak i kiedy te dane zostaną wykorzystane. Poniżej przedstawiono kroki, które można wykonać, aby zarządzać ustawieniami rozpoznawania mowy.

Aby kontrolować rozpoznawanie mowy online

 1. Wykonaj jedną z następujących czynności:

   W systemie Windows 10 przejdź do pozycji Start > Ustawienia  > Prywatność > Mowa.

   W systemie Windows 11 przejdź do pozycji Start > Ustawienia  >Prywatność i zabezpieczenia > Mowa.

  Zmień ustawienie Rozpoznawanie mowy online na Włączone lub Wyłączone.

Aby określić, czy klipy głosowe będą przesyłane w celu ulepszania funkcji rozpoznawania mowy online w systemie Windows 10

Przejdź do pozycji Start > Ustawienia  > Prywatność > Mowa.

W obszarze Pomóż ulepszać rozpoznawanie mowy online wybierz jedną z następujących opcji:

Przesyłaj moje klipy głosowe

Nie przesyłaj moich klipów głosowych

Uwaga: Ustawienie nie jest dostępne we wszystkich wersjach systemu Windows 10. Jeśli to ustawienie nie jest dostępne, Twoje klipy głosowe nie będą przesyłane w celu poprawienia funkcji rozpoznawania mowy. Aby dowiedzieć się więcej na temat przekazywania klipów głosowych, zobacz, Jak firma Microsoft chroni moją prywatność podczas ulepszania funkcji rozpoznawania mowy?

Aby kontrolować rozpoznawanie mowy w urządzeniu HoloLens

Przejdź do pozycji Start > Ustawienia  > Prywatność  > Mowa.

W obszarze Rozpoznawanie mowy przełącz ustawienie na Włącz lub Wyłącz.

Aby sterować rozpoznawaniem mowy funkcji rzeczywistości mieszanej

Przejdź do opcji Start > Ustawienia > Rzeczywistość mieszana > Audio i mowa.

W obszarze Mowa zmień ustawienie Korzystanie z rozpoznawania mowy.

Wpisywanie głosowe

W systemie Windows 11 funkcja dyktowania została zaktualizowana i zmieniono jej nazwę na wpisywanie głosowe. Podobnie jak dyktowanie, wpisywanie głosowe używa technologii rozpoznawania mowy online do obsługi transkrypcji mowy na tekst. Nie musisz już włączać ustawienia rozpoznawania mowy online, aby korzystać z funkcji wpisywania głosowego. Możesz również przesyłać klipy głosowe, aby pomóc w ulepszaniu funkcji wpisywania głosowego. Jeśli nie chcesz przesyłać klipów głosowych, nadal możesz korzystać z funkcji wpisywania głosowego. Ustawienia można zmienić w dowolnym momencie w ustawieniach funkcji wpisywania głosowego. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Dowiedz się więcej o firmie Microsoft i swoich danych głosowych.

Aby rozpocząć używanie funkcji wpisywania głosowego

Naciśnij klawisz logo Windows + H lub wybierz przycisk mikrofonu na klawiaturze dotykowej.

Wybierz przycisk mikrofonu .

Aby określić, czy klipy głosowe używane przez funkcję wpisywania głosowego będą przesyłane w celu ulepszania funkcji rozpoznawania mowy online w systemie Windows 11

Jeśli używasz klawiatury standardowej

Otwórz wpisywanie głosowe, naciskając klawisz z logo systemu Windows + H.

Wybierz pozycję Ustawienia i wykonaj jedną z następujących czynności:

Aby rozpocząć przesyłanie klipów głosowych, wybierz pozycję Dowiedz się, jak zacząć udostępniać klipy głosowe

Aby zatrzymać przesyłanie klipów głosowych, wybierz pozycję Dowiedz się, jak przestać udostępniać klipy głosowe

Jeśli używasz klawiatury dotykowej

Otwórz wpisywanie głosowe, wybierając przycisk mikrofonu na klawiaturze dotykowej.

Aby rozpocząć przesyłanie klipów głosowych, wskaż pozycję Pomóż nam ulepszać wpisywanie głosowe, a następnie wybierz pozycję Dowiedz się, jak zacząć udostępniać klipy głosowe

Aby wstrzymać przesyłanie klipów głosowych, wskaż pozycję Udostępniasz klipy głosowe, a następnie wybierz pozycję Dowiedz się, jak przestać udostępniać klipy głosowe

Uwaga: Jeśli używasz konta służbowego, możliwość udostępniania danych głosowych jest niedostępna, ale nadal możesz korzystać z funkcji wpisywania głosowego.

Aktywacja głosowa

System Windows zapewnia obsługiwanym aplikacjom możliwość odpowiadania i podejmowania akcji na podstawie głosowych słów kluczowych przypisanych konkretnym aplikacjom — na przykład umożliwiając Cortanie nasłuchiwanie i odpowiadanie na słowa „Cortana”.

Jeśli udzielono aplikacji uprawnień do nasłuchiwania głosowych słów kluczowych, system Windows będzie aktywnie nasłuchiwać tych słów kluczowych z mikrofonu. Po rozpoznaniu słowa kluczowego aplikacja będzie miała dostęp do nagrania głosu użytkownika, a także będzie mogła przetworzyć nagranie, podjąć akcję i odpowiedzieć, na przykład głosowo. Aplikacja może przesłać nagranie głosu do własnych usług w chmurze w celu przetworzenia poleceń. Każda aplikacja powinna zapytać użytkownika o zgodę przed uzyskaniem dostępu do mikrofonu. Aplikacja asystent może przesłać nagranie głosu do własnych usług i gromadzić nagrania do innych celów, takich jak ulepszanie usług. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz oświadczenie o ochronie prywatności aplikacji asystent. Firma Microsoft nie gromadzi nagrań głosu na potrzeby żadnych aplikacji innych firm, którym użytkownik udzielił zezwolenia aktywowania głosem.

Gdy asystent głosowy aplikacji jest gotowy do uruchomienia za pomocą wypowiadanego słowa kluczowego, na pasku zadań pojawi się ikona mikrofonu. W systemie Windows 11 wygląda to następująco:

Gdy asystent głosowy aplikacji został aktywowany i aktywnie nasłuchuje w celu udzielenia odpowiedzi, informacje na pasku zadań zmienią się i będą wyglądały jak na poniższym wycinku ekranu dla systemu Windows 11, który w tym przypadku pokazuje, że Cortana została aktywowana:

Aktywację głosem można również włączyć, gdy urządzenie jest zablokowane, a ekran wyłączony. Po aktywowaniu aplikacji za pomocą słowa kluczowego, będzie kontynuować nasłuchiwanie z użyciem mikrofonu. Nawet jeśli urządzenie jest zablokowane, a Twój ekran jest wyłączony, aplikacja może zostać aktywowana dla każdej osoby, mówiącej w pobliżu tego urządzenia i dysponującej tymi samymi możliwościami i informacjami, co w przypadku, gdy urządzenie jest odblokowane.

Asystent głosowy działa inaczej w zależności od ustawień uśpienia urządzenia lub typu używanego urządzenia. 

Jeśli korzystasz z laptopa lub tabletuDostępność aktywacji głosowejZachowanie asystenta głosowego

Przejdź w tryb uśpienia po określonym czasie

Gdy ekran jest włączony (domyślnie)

Asystent poczty głosowej nie odpowiada, gdy urządzenie przechodzi w tryb uśpienia

Nigdy nie przechodź w tryb uśpienia

Gdy urządzenie jest podłączone

Asystent głosowy będzie zawsze odpowiadać, jeśli urządzenie jest podłączone

Ustawienia uśpienia

Jeśli masz urządzenie all-in-one

Gdy ekran jest włączony

Asystent głosowy nie odpowiada, gdy urządzenie przechodzi w tryb uśpienia

Gdy urządzenie jest podłączone (domyślnie)

Istnieje kilka wyjątków od opisanego powyżej zachowania:

Jeśli używasz komputera przenośnego lub tabletu, a urządzenie jest w trybie oszczędzania baterii, asystent głosowy nie będzie w stanie odpowiadać.

Jeśli masz laptopa lub tablet z wbudowanym wirtualnym asystentem, który obsługuje sprzętowe wykrywanie słów kluczowych — takim jak Alexa lub Cortana — asystent głosowy zawsze odpowie, a nawet wybudzi urządzenie, gdy jest w trybie uśpienia i zasilania z baterii.

Uwagi: 

Aby wyświetlić i zmienić ustawienia uśpienia, wykonaj jedną z następujących czynności:

W systemie Windows 10 przejdź do pozycji Start > Ustawienia  >System  > Zasilanie i uśpienie.

W Windows 11 przejdź do menu Start > Ustawienia > Bateria > zasilania &.

Aby wyświetlić i zmienić ustawienia aktywacji głosowej, wykonaj jedną z następujących czynności:

W Windows 10 przejdź do menu Start ustawienia > > Prywatność > Aktywacja głosowa. 

W Windows 11 przejdź do pozycji Uruchom ustawienia > > zabezpieczenia & prywatności > Aktywacja głosowa.

Aby sprawdzić, jakie uprawnienia zostały przyznane aplikacji (dostępne po zablokowaniu urządzenia), wykonaj jedną z następujących czynności:

W Windows 10 przejdź do menu Start > Ustawienia > Prywatność i sprawdź różne ustawienia na stronach Uprawnienia aplikacji.

W Windows 11 przejdź do menu Start ustawienia > > zabezpieczenia & prywatności i sprawdź różne ustawienia na stronach Uprawnienia aplikacji.

Aby określić, czy aplikacje wymienione na stronie ustawień można aktywować za pomocą głosowego słowa kluczowego 

Przejdź do pozycji Start > Ustawienia  > Prywatność  > Aktywacja głosowa.

Przełącz ustawienie Zezwalaj aplikacjom na używanie aktywacji głosowej na wartość Włącz lub Wyłącz.

Aby określić, czy aplikacje wymienione na stronie ustawień mogą używać aktywacji głosowej, kiedy urządzenie jest zablokowane 

Przejdź do obszaru Start > Ustawienia   > Prywatność  > Aktywacja głosowa.

Przełącz ustawienie Zezwalaj aplikacjom na używanie aktywacji głosowej, gdy to urządzenie jest zablokowane na wartość Włącz lub Wyłącz.

Aby określić, czy poszczególne aplikacje można aktywować za pomocą głosowego słowa kluczowego 

Włącz lub wyłącz każdą aplikację w obszarze Określ, które aplikacje mogą używać aktywacji głosowej. Jeśli opcja Zezwalaj aplikacjom na używanie aktywacji głosowej jest wyłączona dla Twojego konta użytkownika, przed włączeniem lub wyłączeniem tego ustawienia należy zmienić ustawienie tej opcji na włączone.

W obszarze Określ, które aplikacje mogą używać aktywacji głosowej wybierz aplikację i przełącz ustawienie umożliwiające aplikacji odpowiadanie na słowa kluczowe na Wyłącz.

Aby określić, czy konkretna aplikacja może korzystać z aktywacji głosowej, gdy urządzenie jest zablokowane 

Włącz lub wyłącz każdą z aplikacji w obszarze Określ, które aplikacje mogą używać aktywacji głosowej. Jeśli opcja Zezwalaj aplikacjom na używanie aktywacji głosowej, gdy to urządzenie jest zablokowane jest wyłączona dla Twojego konta użytkownika, przed włączeniem lub wyłączeniem tego ustawienia należy zmienić ustawienie tej opcji na włączone

Przejdź do obszaru Start > Ustawienia   > Prywatność i zabezpieczenia > Aktywacja głosowa.

Przełącz ustawienie Zezwalaj aplikacjom na dostęp do usług aktywacji głosowej na włączone lub wyłączone.

Rozwiń ustawienie Zezwalaj aplikacjom na dostęp do usług aktywacji głosowej.

Przełącz ustawienie Zezwalaj aplikacjom na używanie aktywacji głosowej, gdy urządzenie jest zablokowane na włączone lub wyłączone. Jeśli ustawienieZezwalaj aplikacjom na dostęp do usług aktywacji głosowej jest wyłączone, przed włączeniem lub wyłączeniem tego ustawienia należy włączyćtę funkcję. 

Aby określić, czy poszczególne aplikacje można aktywować za pomocą głosowego słowa kluczowego 

Włącz lub wyłącz każdą aplikację w obszarze Aplikacje, które zażądały dostępu do aktywacji głosowej. Jeśli opcja Zezwalaj aplikacjom na dostęp do usług aktywacji głosowej jest wyłączona dla Twojego konta użytkownika, przed włączeniem lub wyłączeniem tego ustawienia należy zmienić ustawienie tej opcji na włączone.

W obszarze Aplikacje, które zażądały dostępu do aktywacji głosowej wybierz aplikację i przełącz ustawienie umożliwiające aplikacji reagowanie na słowa kluczowe na Włączone lub Wyłączone.

Aby określić, czy konkretna aplikacja może korzystać z aktywacji głosowej, gdy urządzenie jest zablokowane 

Rozwiń aplikację w obszarze Aplikacje, które zażądały dostępu do aktywacji głosowej.

Zaznacz lub wyczyść pole wyboru Używaj, nawet gdy moje urządzenie jest zablokowane dla aplikacji. Aby można było zaznaczyć lub wyczyścić pole wyboru, należy zmienić ustawienie aplikacji na Włączone.

Personalizacja pisania odręcznego i wpisywania tekstu

W ramach pisania odręcznego i wpisywania tekstu na urządzeniu system Windows zbiera unikatowe wyrazy, takie jak imiona i nazwiska, zapisane na niestandardowej liście wyrazów zapisanej na koncie, co ułatwia dokładniejsze wpisywanie tekstu i pisma odręcznego. Ta lista wyrazów jest dostępna dla Ciebie w innych produktach firmy Microsoft po zalogowaniu się.

Aby wyłączyć personalizację pisania odręcznego i wpisywania tekstu oraz wyczyścić niestandardową listę wyrazów

W systemie Windows 10 przejdź do pozycji Start > Ustawienia  > Prywatność > Personalizacja pisania odręcznego i wpisywania tekstu na klawiaturze i w obszarze Informacje o Tobie przełącz ustawienie na Wyłączone. 

W Windows 11 przejdź do obszaru Start ustawienia > > prywatność & zabezpieczeń > funkcji pisania odręcznego & personalizacji wpisywania tekstu, a następnie przełącz ustawienie Niestandardowe pisanie odręczne i wpisywanie tekstu na Wyłączone.

Ustawienie rozpoznawania Fujitsu Fpcm11385

Bezpośredni link do pobrania Ustawienie rozpoznawania Fujitsu Fpcm11385

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Ustawienie rozpoznawania Fujitsu Fpcm11385